Znany polski kolarz kończy karierę. Chce poświęcić czas rodzinie

2021-10-03 19:58
Michał Gołaś
Autor: East News Michał Gołaś

Po niedzielnym starcie w legendarnym klasyku kolarskim Paryż – Roubaix ważną decyzję dotyczącą przyszłości podjął czołowy polski kolarz. Znany zawodnik grupy Ineos Grenadiers Michał Gołaś poinformował, że kończy karierę sportową. 37-letni kolarz z Torunia okazał się najlepszym z Polaków w słynnym wyścigu, zajmując 58. miejsce. Był to jego tysięczny dzień wyścigowy.

Już wcześniej Gołaś zapowiadał, że chce doprowadzić karierę właśnie do tysięcznego dnia wyścigowego na szosach całego świata. „Tysięczny wyścig, na mokrych kocich łbach Paris-Roubaix. Kończę karierę na własnych warunkach, podczas najtrudniejszego wyścigu w sezonie, z rodziną która będzie przy trasie - sam bym tego nie wymyślił!" – napisał Michał Gołaś na Facebooku jeszcze przed startem klasyku. W niedzielę do mety dojechał ze stratą ponad 12 minut do zwycięskiego Włocha Sonny'ego Colbrellego, ale 8 minut przed swoim kolegą z drużyny Michałem Kwiatkowskim.

Gołaś odniósł tylko dwa zwycięstwa jako zawodowy kolarz – w mistrzostwach Polski ze startu wspólnego w 2012 roku oraz trzy lata później w belgijskim klasyku Kampioenschap van Vlaanderen. Był za to cenionym pomocnikiem. W sierpniu na mecie wyścigu Tour de Pologne w Krakowie podsumował swoją karierę.

Były piłkarz Cracovii śmiertelnie potrącony przez samochód. Ogromna tragedia na drodze

„Kiedy w 2019 roku przedłużyłem o dwa lata kontrakt, wiedziałem, że przestanę się ścigać po jego wygaśnięciu. Nadszedł czas, aby poświęcić się rodzinie, oddać jej wszystko, co mi dała przez lata kariery kolarskiej. Chciałbym zakończyć karierę mając na koncie tysiąc dni wyścigowych. Teraz mam ich 987, więc powinienem osiągnąć tę granicę” – mówił na krakowskich Błoniach.

Maja Włoszczowska zakończyła karierę. Wjechała na podium MŚ!

„W swojej karierze nie wygrałem wiele, ale miałem szczęście jeździć u boku wspaniałych mistrzów, a Michał Kwiatkowski zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cząstkę w triumf Michała w mistrzostwach świata w Ponferradzie w 2014 roku” – dodał.

Mistrz olimpijski był o krok od śmierci. Nie zgadniecie, kto go uratował

Gołaś zaczynał karierę w holenderskiej grupie Unibet.com w 2007 roku. Od 2012 jeździł w tych samych drużynach z Michałem Kwiatkowskim – najpierw w belgijskiej Omega Pharma-Quick Step, a od 2016 w brytyjskiej Sky (później pod nazwą Ineos). Łącznie w wyścigach przejechał ponad 164 tys. kilometrów.

Sonda
Interesujesz się kolarstwem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze