Evans Chebet

i

Autor: AP Kenijczyk Evans Chebet samotnie pokonywał ostatnie kilometry maratonu w Bostonie

Maraton w Bostonie. Kenijczycy rozbili bank

2022-04-19 13:59

Najstarszy bieg maratoński w historii po raz kolejny zdominowany został przez Kenijczyków. Na ulicach Bostonu wygrali rywalizację mężczyzn i kobiet oraz zajęli po pięć lokat w czołowych szóstkach

Maraton w Bostonie odbył się już po raz 126(!) Ma ogromny prestiż w środowisku lekkoatletycznym, chociaż jego wyniki nie są ani oficjalnymi ani szczególnie wyróżniającymi się, z racji zbyt dużego pofałdowania trasy (różnicy poziomów). W tym roku najlepsi okazali się Evans Chebet (33 l.) i mistrzyni olimpijska Peres Jepchirchir.

Chebet po raz drugi startował w Bostonie. W poprzednim starcie, cztery lata temu nie dobiegł do mety. Tym razem od początku biegł w czołowej grupie, a zwycięstwo przyniosły mu dwa zrywy, dzięki którym rozerwał czołówkę. Najpierw na 7 km przed metą: z grona 15 biegaczy utrzymał się za nim jedynie Tanzańczyk Gabriel Geay. Po drugim „szarpnięciu” sam podążał do mety. Minął ja w czasie 2:06.01 godz., o 30 sek. przed Lawrence’em Cherono i 36 s przed Bensonem Kipruto (obaj Kenia).

Przemawiając przez tłumacza Chebet powiedział prostymi słowami:

- Trener powiedział mi, że kiedy widzisz innych biegaczy zbliżających się do ciebie, musisz biec mocniej i odjechać im. Wiedziałem, że moi konkurenci są silni, więc naprawdę starałem się bieg przed nimi.

Z kolei Peres Jepchirchir na ostatnich pięciu kilometrach ścigała się jedynie z Etiopką Ababel Yeshaneh. Wysunęła się do przodu na 2 km przed metą, ale po chwili spuściła z tonu, bo źle oceniła dystans – sądziła, że meta jest tuż tuż. Ponowiła atak na ostatniej prostej. Skutecznie. Triumfowała w czasie 2:21.02 godz, 4 sekundy przed Etiopką, 30 sekund przed Kenijką, Mary Ngugi i 38 s przed kolejną Kenijką, 42-letnią Edną Kiplagat, eks-mistrzynią świata i matką pięciorga dzieci.

Dla Jepchirchir było to kolejne zwycięstwo na maratońskim dystansie 42.195 m; w ubiegłym roku triumfowała nie tylko w igrzyskach w Tokio, ale także w maratonie nowojorskim. Wcześniej specjalizowała się półmaratonie dwukrotnie zdobywając mistrzostwo świata i dwukrotnie bijąc rekord świata w półmaratonie (ten drugi raz podczas MŚ w Gdyni w październiku 2020 r.).

Najlepsza dziesiątka w biegu mężczyzn i kobiet otrzymała nagrody pieniężne – od 150 tys. dolarów za pierwsze miejsce do 5500 dolarów za dziesiąte. Lwia część tej puli przypadła Kenijczykom.

16/04/2013  BOSTON, ZAMACH - makabryczne WIDEO - BOMBA na maratonie. Nowe fakty

12/10/2021  Boston po kenijsku. Kipruto i Kipyogei najszybsi w stuletnim maratonie

Najnowsze