Rosyjscy lekkoatleci znajdą się za burtą? Ich federacja nie płaci grzywny

2020-07-01 13:28 Dariusz Chrabałowski
Marija Łasickiene
Autor: EastNews Marija Łasickiene

Do 1 lipca biegł termin płatności 5 milionów dolarów czyli połowy grzywny, jaka nałożona została na rosyjską federację lekkoatletyczną WFLA przez międzynarodową federację World Athletics. Rosjanie twierdzą, że nie są w stanie zapłacić i proszą o odroczenie terminu. Mistrzyni świata i Europy w skoku wzwyż Marija Łasickiene i jej znakomici koledzy mogą zostać pozbawieni prawa startu w zawodach międzynarodowych, w tym w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio.

Grzywna 10 milionów dolarów wynika z fałszowania dokumentacji skoczka wzwyż Daniła Łysienki, który trzykrotnie był nieobecny dla kontroli antydopingowej w zadeklarowanym miejscu pobytu w roku 2018. WA zagroziła wcześniej, że niewpłacenie połowy sumy spowoduje zawieszenie statusu „upoważnionych neutralnych lekkoatletów” (ANA), jaki posiada obecnie dziesięcioro zawodników Rosji. Jako „czyści” i wielokrotnie przebadani mogą oni występować pod flagą neutralną w zawodach pod egidą WA.

Troje z nich (Łasickiene, tyczkarka Sidorowa i płotkarz Szubienkow) napisało prośbę o pomoc do prezydenta Władimira Putina. Doczekali się jednak tylko odpowiedzi ministra sportu Olega Matycyna, który w imieniu resortu poprosił (tak jak wcześniej uczyniła to WFLA) o przełożenie terminu.

29/06/2020  Jelena Isinbajewa broni lekkoatletów. Rosyjska federacja nie chce płacić grzywny za oszustwa

https://sport.se.pl/lekkoatletyka/jelena-isinbajewa-broni-lekkoatletow-rosyjska-federacja-nie-chce-placic-grzywny-za-oszustwa-aa-JCAU-ywqP-xJUT.html

- WFLA znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Obecne kierownictwo ponosi konsekwencje poprzednich błędnych kroków podjętych przez ówczesne kierownictwo – oświadczył minister Matycyn. - Sprawę skomplikowała sytuacja z koronawirusem. Sytuacja ekonomiczna WFLA znacznie się pogorszyła. W związku z tym pojawiły się trudności z zapłatą grzywny, która została ustalona przez Radę World Athletics. Wysłaliśmy list w imieniu Ministerstwa Sportu Federacji Rosyjskiej do World Athletics i do MKOl, aby nasi sportowcy nie ucierpieli w żaden sposób, aby w żaden sposób nie wiązano sankcji nałożonych na federację z sankcjami wobec sportowców. Oni już tak naprawdę ucierpieli mając status neutralny.

Najnowsze