Legia - Ruch 2:0. Legia coraz bliżej mistrzostwa

2012-04-08 11:00

W Wielką Sobotę Legia miała wreszcie dwa momenty piłkarskiej wielkości. To wystarczyło, żeby w meczu na szczycie Ekstraklasy pokonać 2:0 Ruch Chorzów. - Przerwaliśmy serię meczów bez wygranej i mam nadzieję, że właśnie zaczęliśmy nową serię - serię zwycięstw - mówił po spotkaniu Michał Żewłakow (36 l.), jeden z bohaterów "wojskowych".

Po pierwszej połowie można było mieć obawy, że kolejny ligowy hit okaże się nudnym i bezbramkowym kitem. - Widać było, że obie drużyny podeszły do siebie z dużym respektem. Akcje były szarpane, nerwowe, przerywane - stwierdził już po spotkaniu trener Ruchu Waldemar Fornalik.

Na szczęście ostatnie pół godziny mogło się podobać. Z minuty na minutę rosła przewaga Legii, która grała z coraz większą swobodą. Ruch też miał swoje szanse, ale znakomicie obroną gospodarzy kierował Żewłakow, a kiedy było trzeba, świetnie bronił Dusan Kuciak.

W 57. minucie legioniści prowadzili już 1:0. Danijel Ljuboja powalczył o bezpańską piłkę, ograł w narożniku boiska Marka Szyndrowskiego i zagrał do Miro Radovicia. Ten techniczną podcinką podał do Michała Kucharczyka, który w sytuacji sam na sam nie dał szans bramkarzowi Michalowi Peskoviciowi. - Zdecydowała indywidualność Ljuboi - ocenił Fornalik.

Ruch nie miał innego wyjścia - musiał zaatakować. A to była woda na młyn Legii, która w 83. minucie wyprowadziła zabójczą kontrę zakończoną trafieniem Ljuboi.

- Piłkarze Ruchu przed meczem opowiadali w mediach, że jadą do Warszawy ograć Legię i zepchnąć ją z pozycji lidera. To nas dodatkowo zmobilizowało - uśmiechał się Żewłakow.

Skorża wydawał rozkazy przez krótkofalówkę?

Trener Legii Maciej Skorża (40 l.), zawieszony na dwa mecze za atak furii w czasie spotkania z Wisłą (0:0), starcie z Ruchem obejrzał ze specjalnej loży VIP-ów. Przepisy wyraźnie zakazywały mu jakichkolwiek kontaktów z drużyną, ale szkoleniowiec nie rozstawał się z krótkofalówką. Nadawał przez nią na tyle niedyskretnie, że widać to było nawet podczas telewizyjnej relacji. A przed meczem jego asystenci (Jacek Magiera i Rafał Janas) zapewniali, że nie będzie - jak to ujęli - "żadnej szopki z krótkofalówkami"...

Legia - Ruch 2:0

1:0 Kucharczyk 57. min, 2:0 Ljuboja 83. min

Sędzia: Hubert Siejewicz 3. Widzów: 19 552

Legia: Kuciak 4 - Wawrzyniak 3, Żewłakow 4, Astiz 3, Kiełbowicz Ż 4 - Kucharczyk 4 (70. Novo), Vrdoljak 3, Wolski Ż 2 (64. Łukasik), Radović 4, Żyro 3 - Ljuboja 4 (90. Blanco)

Ruch: Peskovic 3 - Burliga 2, Grodzicki 3, Stawarczyk 2, Szyndrowski Ż Ż CZ 0 - Zieńczuk 2 (71. Abbott), Straka Ż 2, Malinowski 2, Janoszka 2 - Jankowski 3 (86. Grzyb) Piech 3 (80. Niedzielan)