Kinga Achruk

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Kinga Achruk

Hiszpanki nie pomogły...

Kolejnej sensacji nie było. Polska przegrała z Czarnogórą i odpadła z mistrzostw Europy

2022-11-09 22:05

Polskie piłkarki ręczne, które kilka dni temu sensacyjnie pokonały Hiszpanki na mistrzostwach Europy, w środę uległy Czarnogórze 23:26 i niestety pożegnały się z turniejem już na 1. rundzie. Biało-Czerwone drżały o awans do ostatniej syreny spotkania Niemcy - Hiszpania, ale ten nie zakończył się niestety dla nich korzystnym wynikiem.

Oba zespoły od początku prezentowały bardzo mocną defensywę. Zawodniczki miały problemy z wypracowaniem klarownych sytuacji rzutowych. Początkowo lepiej radziły sobie Polki, które objęły prowadzenie 5:2. Trzy trafienia w tym okresie zaliczyła Karolina Kochaniak-Sala. Zespół gospodarzy po trzecim golu z prawego skrzydła Jovanki Radicevic, która po Euro rozstanie się z kadrą, doprowadził do remisu (6:6). Drugi kwadrans był wyrównany. Nic dziwnego, że żadnej z drużyn nie udało się wypracować znaczącej przewagi.

Polska przegrała z Czarnogórą 23:26

W finałowych minutach tej części gry Czarnogóra przeszła do obrony 5-1, co sprawiało sporo problemów biało-czerwonym. Wynik tuż przed przerwą ustaliła Monika Kobylińska po składnej akcji drużyny. Tym samym tradycji w Podgoricy stało się zadość. Zespół Senstada w pierwszej połowie każdego występu w Euro rzucił 12 bramek. Po wznowieniu gry bardzo trudna do zastopowania była Radicevic (12 goli - MVP meczu), która rzuciła w tym okresie cztery kolejne gole. To pozwoliło Czarnogórkom objąć prowadzenie 18:13. Byłoby ono znacznie okazalsze, ale w bramce dobrze spisywała się Adrianna Płaczek. Biało-czerwone obniżyły skuteczność. Ich sytuację miało odmienić wycofanie bramkarki kosztem zawodniczki z pola. Ta taktyka też nie przyniosła powodzenia. Przeciwniczki bez skrupułów zdobywały łatwe gole, posyłając piłkę do pustej bramki. W finałowych minutach Polki, wracając do pierwotnego ustawienia, zaczęły odrabiać straty. Były one jednak zbyt duże, aby na koniec osiągnąć wymarzony remis.

Hiszpanki nie zagrały dla Polek

Biało-Czerwone mimo porażki mogły awansować, ale wszystko zależało od wyniku starcia Niemcy - Hiszpania. Gdyby spotkanie zakończyło się wynikiem 23:20 dla Hiszpanii, Polki grałyby dalej. Niestety w końcówce Niemki zdobyły bramkę i choć uległy 21:23, to one pozostały w turnieju, a nasze panie wracają do domów...