Mecze na Euro poprowadzą tylko kobiety, POTĘŻNY CIOS w mężczyzn! To prawdziwa REWOLUCJA

2020-10-14 7:47 JWa, PAP
Piłka ręczna, sędziowie
Autor: East News Sędziowie przed meczem piłki ręcznej

Jeszcze kilka lat temu sędziowanie najważniejszych imprez sportowych na świecie zarezerwowane było wyłącznie dla mężczyzn. Jednak, podobnie jak wszystko inne w sporcie, i to się zmieniło. Właśnie podjęto decyzję, że grudniowe mistrzostwa Europy poprowadzą z gwizdkami wyłącznie kobiety. Rewolucyjna decyzja dotycząca rywalizacji na turnieju piłkarek ręcznych z miejsca stała się powodem do sporej krytyki.

Po raz pierwszy w historii mecze mistrzostw Europy piłkarek ręcznych sędziować będą tylko kobiety. Turniej z udziałem reprezentacji Polski odbędzie się od 3 do 20 grudnia w Danii i Norwegii. Decyzja ta wywołała jednak kontrowersje. Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) nominowała 10 duetów sędziowskich, wyłącznie kobiety. W tym gronie nie ma Polek. Swoje przedstawicielki-sędziny będą miały Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Francja, Grecja, Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, Rosja i Serbia. Decyzja EHF wywołała ostre reakcje wśród norweskich piłkarek i sędzin, które określiły ją jako atak na zasady równouprawnienia.

Piłkarze ręczni zagrali w MASKACH. Znany trener GRZMI! [WIDEO]

- Jak widać, nie chodzi tu kompetencje tylko o płeć, a taka decyzja cofa rozwój kobiecej piłki ręcznej o dziesiątki lat wstecz - skomentowała była norweska sędzia Guru Roen. Przez lata wraz rodaczką Kjersti Arntsen były uważane za jedną z najlepszych par sędziowskich świata, lecz zakończyła karierę przed dwoma laty po tym, jak EHF zabroniła kobietom sędziować mecze mężczyzn. Po podaniu przez EHF nazwisk 10 par sędziowskich na ME, norweskie piłkarki, które są faworytkami turnieju, obawiają się o wypaczenie wyników meczów ze względu na obecność na liście zarówno najlepszych sędziów, jak również początkujących. Ich trener Thorir Hergeirsson skomentował, że jego podopieczne "nie chcą być królikami doświadczalnymi dla dopiero uczących się i dla zabawy działaczy - to są mistrzostwa wymagające odpowiedniego poziomu, którego z pewnością nie zapewni decyzja EHF”.

Był legendą, a potraktowali go jakby był NIKIM. Wyrzucili go na bruk!

Trening medialny piłkarzy ręcznych Grupy Azoty Tarnów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jeden z największych ekspertów i autorytetów norweskiej piłki ręcznej Gunnar stwierdził, że „ta decyzja jest po prostu niepoważna. Na turniejach tej rangi muszą sędziować najlepsi arbitrzy tej dyscypliny bez względu na ich płeć, a liczyć się powinny wyłącznie kompetencje i doświadczenie”. ME odbędą się w dniach 3-20 grudnia w Norwegii i Danii. W pierszym meczu turnieju w Trondheim Norweżki zmierzą się z Polkami. W grupie D występują jeszcze Niemcy i Rumunia.

Najnowsze