Jan-Krzysztof Duda (ur. 1998)

i

Autor: Łukasz Gągulski

Duda lepszy od mistrza świata! „Czuje przed nim respekt”

2021-08-03 21:15

To wielki sukces Polaka. Nasz arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda pokonał po dogrywce najsłynniejszego gracza globu, mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena 2,5:1,5 w półfinale Pucharu Świata w szachach rozgrywanego w Soczi. Zawodnik z Wieliczki jako pierwszy Polak w historii zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów. W finale PŚ zmierzy się z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.

Po remisie w partiach klasycznych 1:1, we wtorkowej sesji dogrywek pierwsza partia (tempo 25 minut plus 10 sekund) zakończyła się remisem po 33 ruchach. W drugiej najlepszy polski szachista wygrał czarnymi z najbardziej utytułowanym arcymistrzem ostatnich lat. Liderujący światowemu rankingowi od ponad dekady uznał się za pokonanego po 74 posunięciach.

– Janek już w partiach klasycznych zaprezentował się z bardzo dobrej strony i można było być dobrej myśli. Dlatego, że rywalizował z Magnusem jak równy z równym, dyktował tak naprawdę warunki, próbował go pokonać. Widać było, że się nie bał. Dało się też dostrzec, że mistrz świata czuje przed nim jakiś respekt, co było świetną wiadomością – skomentował dla PAP arcymistrz Mateusz Bartel. – Dzisiaj te obserwacje się potwierdziły. Janek po prostu chciał wygrać. Nie usiadł przy szachownicy, żeby pograć, powalczyć, tylko po prostu przyszedł jak po swoje i w końcu to się opłaciło. Presja na mistrzu świata przyniosła efekty.

Super Express w Japonii. Jak wygląda śniadanie w hotelu w Tokio?

Wygrana Dudy jest jak święto narodowe

Jak ocenił Mateusz Bartel, dla polskich szachów sukces Dudy to epokowe wydarzenie. – Trzy pieczenie na jednym ogniu. Polak nigdy nie grał w finale Pucharu Świata, nigdy nie wystąpił w turnieju pretendentów, nigdy nie pokonał w meczu aktualnego mistrza świata, nawet jeżeli to był mecz złożony z dwóch partii. Gdyby szachiści mogli ustanawiać święto narodowe, to byłby to dzień 3 sierpnia – dodał czterokrotny mistrz Polski.

Niesamowita wpadka Mateusza Morawieckiego! Siatkarze w tle

Sonda
Czy aktywnie uprawiasz sport?
Najnowsze