- Jestem zdecydowanie mocniejszy niż przed rokiem. Pływam jak nigdy dotąd - nie ukrywa Konrad Czerniak. - Nie miałem okazji jeszcze tego pokazać, bo ani razu nie odpuściłem treningu przed zawodami, aby uzyskać pełną świeżość. Ale mam w sobie power i myślę, że wyzwoli się w najważniejszym olimpijskim starcie.
W Londynie ma popłynąć na 100 m motylkiem i 100 m kraulem oraz w sztafecie 4x100 m zmiennym (na ostatniej zmianie, kraulem). W tej pierwszej konkurencji głównym rywalem będzie fenomenalny Michael Phelps, 14-krotny (na razie) mistrz olimpijski.
- Byłem wielokrotnie pytany o rywalizację z Phelpsem. Początkowo było to trochę irytujące, teraz jest też męczące, ale pogodziłem się z tym - mówi ze spokojem. - Już prawie o tym nie myślę, a poza tym trenując w Hiszpanii, jestem od tego odciążony. Mam postawiony cel na igrzyska. Wiem, czego dokonałem przez ostatnie lata i po co tam jadę. Ale wyjawiać tego nie chcę.
Trzy i pół roku temu Czerniak przeniósł się z rodzinnych Puław do Villafranca pod Madrytem. Trenuje pod okiem Bartosza Kizierowskiego (35 l.).
- Osoba trenera jest tym, co głównie trzyma mnie tak długo w Hiszpanii. Dlatego wyjechałem i znoszę tęsknotę za rodziną - deklaruje. - Jest też luz psychiczny w przygotowaniach z powodu oddalenia od polskich mediów. Ale i minus, bo w ten sposób trudniej o znalezienie sponsorów. Nie zaczęli cisnąć się do mnie po tytule wicemistrza świata. Mam tylko jednego: firmę Head.
Konrad Czerniak za swoją słabość uważa niezbyt szybką reakcję na starcie, a za główną zaletę - "czucie wody".
- Czucie jest tak znakomite, że każde pociągnięcie ramion sprawia mi radość. To niesamowite odczucie móc jednym ruchem pokonać tak dużą odległość - mówi z satysfakcją. - I chociaż styl motylkowy uważany jest za najcięższy, to dla mnie jest jednym z łatwiejszych. Gdy jestem w formie, nie sprawia mi trudności i w nim czuję się najlepiej.
Waży teraz 85-86 kg. W ubiegłym było 87 kg. Kontakt z dietetykiem pozwolił mu zrzucić nieco tkanki tłuszczowej i poprawić jej proporcje względem mięśni.
- W Hiszpanii poczyniłem bardzo znaczny postęp w ćwiczeniach siłowych i pewnie miało to duży wpływ na osiągnięcia. Moja sztanga w wyciskaniu leżąc jest o sto procent cięższa niż na początku. Wyrabiam dwieście procent normy.
Oby i na IO Czerniak wyrobił 200 procent normy, czyli zdobył dwa medale.
Konrad Czerniak
ur. 11.07.1985 r. Wzrost 194 cm. Najlepszy polski pływak
Srebrny medal MŚ na długim basenie na 100 m motylkiem (2011)
Brązowy medal ME na długim basenie na 100 m motylkiem (2010)
Dwa złote medale (100 motylkiem i 50 kraulem) oraz brązowy (50 motylkiem) ME na krótkim basenie (2011)
Rek. życiowy i rek. Polski na 100 m motylkiem: 51,15 (2011, długi basen, w kostiumie tekstylnym)
Michael Phelps
ur. 30.06.1985 r. Wzrost 193 cm. Najwybitniejszy pływak oraz olimpijczyk wszech czasów
Medale olimpijskie: 14 złotych i 2 brązowe (2004 i 2008)
Medale mistrzostw świata: 25 na długim basenie (2001-2011) i 1 na krótkim (2004)
29 rekordów świata w konkurencjach ind.
Rek. życiowy i rek. świata na 100 m motylkiem: 49,82 s (2009, długi basen, w kostiumie poliuretanowym)