Najbliższa przypadkowi Dołęgi jest historia Zbigniewa Kaczmarka, byłego polskiego sztangisty. W 1976 roku startował on na igrzyskach olimpijskich w Montrealu i był jednym z faworytów. Udało mu się nawet wygrać zawody, ale stracił złoty medal po tym, jak w jego organizmie wykryto doping. Za stosowanie środków niedozwolonych ukarano też innego z naszych ciężarowców Bartłomieja Bonka. Jego zawieszenie trwało w sumie 1,5 roku. Blisko dyskwalifikacji był natomiast Szymon Kołecki. Wykryto u niego delikatny nadmiar niedozwolonego nandrolonu. Jego poziom w organizmie nie był jednak przekroczony w aż takim stopniu, by go ukarać.
Dołęga zawieszony przez PZPC: Doping to duży problem w ciężarach [WIDEO]
Wpadkę zaliczył były polski dżudoka Paweł Nastula, który po zakończeniu kariery zaczął trenować mieszane sztuki walki. W 2006 roku został oskarżony - podobnie jak Dołęga - o stosowanie sterydów anabolicznych. Badania to potwierdziły i Nastulę zdyskwalifikowano na dziewięć miesięcy. W świecie boksu słynny jest z kolei przypadek Mariusza Wacha. W 2013 roku Polak zadziwił świat, bowiem podczas walki z Władimirem Kliczką nie padł po żadnym z ciosów. Później okazało się, że podczas starcia z ukraińskim mistrzem był pod wpływem dopingu, a konkretnie sterydu anabolicznego o nazwie stanozolol.
W polskim kolarstwie jedna z najgłośniejszych afer dotyczyła Cezarego Zamany. W 1999 roku zajął on drugie miejsce w Tour de Pologne, ale potem to osiągnięcie zostało anulowane. Wszystko przez to, że w pobranej od niego próbce wykryto amfetaminę.
Niechlubną bohaterką głośnej sprawy podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver stała się Kornelia Marek. Po biegu sztafetowym na 25 km w organizmie polskiej biegaczki narciarskiej wykryto EPO, co skutkowało dwuletnim zawieszeniem. Także Justyna Kowalczyk miała problemy z dopingiem. W 2005 roku podczas mistrzostw świata w Obersdorfie Polka leczyła chore kolano substancją o nazwie deksametazon. Okazało się, że jest on zabroniony, a naszej zawodniczce grozi dyskwalifikacja. Ostatecznie Kowalczyk pauzowała sześć miesięcy.
Norandrosteron. Czym jest środek, który rzekomo brał Marcin Dołęga?
Także w polskiej piłce nożnej byliśmy świadkami dwóch głośnych przypadków - Jakuba Wawrzyniaka i Dawida Nowaka. Pierwszy z nich wskutek zażywania środków niedozwolonych został wyrzucony z greckiego Panathinaikosu Ateny i nie grał przez dziesięć miesięcy. W organizmie drugiego wykryto stanozolol, ale nadal czekamy na wyniki próbki B. Do grona polskich koksiarzy należy także żużlowiec Patryk Dudek. W sierpniu tego roku w jego organizmie wykryto metyloheksanaminę, a jego samego zawieszono na rok. Doping stosował również polski olimpijczyk z Soczi, bobsleista Daniel Zalewski.
Najsłynniejsi polscy dopingowicze:
1. Zbigniew Kaczmarek, 1976 r., podnoszenie ciężarów, odebranie złotego medalu igrzysk olimpijskich;
2. Jarosław Morawiecki, 1988 r., hokej, podwyższony poziom testosteronu, zawieszenie na 18 miesięcy;
3. Alicja Pęczak, 1993 r., pływanie, testosteron, zawieszenie na 2 miesiące;
4. Cezary Zamana, 1999 r., kolarstwo, amfetamina we krwi, odebranie 2. miejsca w Tour de Pologne;
5. Bartłomiej Bonk, 2004 r., podnoszenie ciężarów, dyskwalifikacja na 3 lata (wrócił po 1,5 roku);
6. Marcin Dołęga, 2004 r., podnoszenie ciężarów, testosteron, zawieszenie na 2 lata;
7. Justyna Kowalczyk, 2005 r., biegi narciarskie, deksametazon, zawieszenie na 2 lata (wróciła po 6 miesiącach);
8. Paweł Nastula, 2006 r., mieszane sztuki walki, sterydy anaboliczne, zawieszenie na 9 miesięcy;
9. Marcin Stefański, 2007 r., koszykówka, metandienon, zawieszenie na 2 lata (wrócił po roku);
10. Adam Seroczyński, 2008 r., kajakarstwo klasyczne, clenbuterol, zawieszenie na 2 lata;
11. Jakub Wawrzyniak, 2009 r., piłka nożna, fatburnery - środki redukujące tkankę tłuszczową, zawieszenie na rok (najpierw przedłużono je do 2 lat, potem skrócono do 3 miesięcy);
12. Kornelia Marek, 2010 r., biegi narciarskie, EPO, zawieszenie na 2 lata;
13. Paweł i Kacper Szczepaniakowie, 2010 r., kolarstwo przełajowe, EPO, Paweł został zawieszony na 8 lat (wcześniej był już karany), a Kacper na 4;
14. Mariusz Wach, 2013 r., boks, stanozolol, zawieszenie na 8 miesięcy;
15. Daniel Zalewski, 2014 r., bobsleje, fenyloetyloamina, anulowanie wyniku osiągniętego na igrzyskach w Soczi (27. miejsce)
16. Krzysztof Zwarycz, 2014 r., podnoszenie ciężarów, hormon wzrostu;
17. Patryk Dudek, 2014 r., żużel, metyloheksanamina;
18. Dawid Nowak, 2014 r., piłka nożna, stanozolol.*
* w ostatnich czterech przypadkach całkowita długość dyskwalifikacji nie jest jeszcze znana.
KLIKNIJ: Polub Gwizdek24.pl na Facebooku i bądź na bieżąco!
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Gwizdek24.pl na e-mail