Nie żyje Aleksander Doba. Słynny polski podróżnik zmarł w trakcie wyprawy na Kilimandżaro

2021-02-23 14:07 PM AS.
Aleksander Doba
Autor: Facebook Aleksander Doba Aleksander Doba

We wtorek 23 lutego media obiegła niezwykle przykra informacja. W wieku 74 lat zmarł Aleksander Doba, wielki polski podróżnik i kajakarz. Słynął on ze swoich niezwykłych podróży, podczas których przekraczał granice ludzkich możliwości. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Aleksander Doba był jednym z najbardziej znanych polskich podróżników. Słynne stały się jego wyprawy kajakiem, podczas których nierzadko dokonywał historycznych rzeczy. Jako pierwszy w historii człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) korzystając tylko z siły własnych mięśni. W 2015 roku został uhonorowany tytułem „Podróżnika Roku” przez magazyn „National Geographic”.

O śmierci 74-letniego podróżnika poinformowała jego rodzina. Jak czytamy na oficjalnej stronie na Facebooku, zmarł on podczas zdobywania Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki. - Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki – czytamy na profilu Aleksandra Doby.

Jedną z jego największych pasji były podróże kajakiem. Oprócz wspomnianego przepłynięcia Oceanu Atlantyckiego Aleksander Doba mógł pochwalić się opłynięciem Morza Bałtyckiego, Bajkału, przepłynięciem wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Polic do Elbląga, a także przepłynięciem kraju po przekątnej od Przemyśla do Świnoujścia.

Mimo 74 lat Doba nie rezygnował z kolejnych podróży. Na przełomie lutego i marca planował on zdobycie Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki i to właśnie ta wyprawa okazała się być jego ostatnią. - W planowanej wyprawie jest wejście na szczyt góry i zejście do podnóża, safari w dwóch parkach narodowych: Tarangire i Ngoro Ngoro oraz odpoczynek na wyspie Zanzibar - tak opowiadał o swoich planach Aleksander Doba w rozmowie z "Tygodnikiem Swarzędzkim".

Aleksander Doba 1946 - 2021. se
Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Aleksander Doba 1946 - 2021. se
Najnowsze