Oficjalnie: Jest nowy minister sportu. Prezydent wręczył powołanie

2021-10-26 17:36
Kamil Bortniczuk
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Kamil Bortniczuk

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek poinformował o rekonstrukcji rządu. Jednym z resortów, które ona objęła, był sport. Nowym ministrem sportu w przywróconym jako osobny urząd Ministerstwie Sportu i Turystyki został Kamil Bortniczuk. – Tworzymy Ministerstwo Sportu i Turystyki; nie Sportu, jak było niegdyś, tylko Sportu i Turystyki. Tę funkcję zaproponowałem panu Kamilowi Bortniczukowi, który tę funkcję przyjął – powiedział szef rządu.

Kamil Bortniczuk to poseł Partii Republikańskiej. Od poprzedniej rekonstrukcji rządu za sport odpowiadał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Zmian w rządzie dokonał prezydent Andrzej Duda we wtorek w godzinach popołudniowych i powołał oficjalnie m.in. Bortniczuka. Ministerstwo Sportu zostało ponownie wyodrębnione w wyniku rekonstrukcji. Dotąd był to dział ministerstwa kultury dziedzictwa narodowego i sportu, który nadzorował wicepremier Piotr Gliński. Pozostanie on ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Były reprezentant Polski grzmi w sprawie zwolnienia Michniewicza. Padły mocne słowa

Bortniczuk urodził się w 1983 roku. W 2015 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy PiS w woj. opolskim; w 2018 r. objął mandat posła VIII kadencji po Bartłomieju Stawiarskim, który został wybrany na burmistrza Namysłowa. W 2019 roku został posłem Sejmu IX kadencji wybranym z listy PiS. Zasiada w klubie PiS. W przeszłości, jako członek PiS od 2002 r., sprawował mandat radnego miejskiego w Głuchołazach (w latach 2006-2010); w 2010 został radnym startując z własnego komitetu. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Głuchołazów, dwukrotnie przegrywając z Edwardem Szupryczyńskim.

Nowe wieści o stanie zdrowia "Walusia". Ważne słowa rzecznik prokuratury o Punchdown

Należał do partii Polska Jest Najważniejsza, z listy PJN bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych w 2011 r.; współtworzył Polskę Razem, która została przekształcona w Porozumienie. W 2018 roku został rzecznikiem prasowym Porozumienia; funkcję tę pełnił do stycznia 2020 r. Przed wyborami w 2015 r. był w zespole doradców Beaty Szydło gdzie odpowiadał za kwestie funduszy europejskich. Od 2016 r. był dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Robert Lewandowski na Źrebakach pojedzie po rekord? Ważny mecz Polaka

Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 r.) oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2017 r.). Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.

Sonda
Czy uważasz, że potrzebna jest rekonstrukcja rządu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze