Olimpijczycy w Tokio będą codziennie testowani na koronawirusa. Nowe reguły na igrzyskach

2021-04-21 13:56 Marek Żochowski
Trwają testy nauczycieli najmłodszych klas
Autor: pixabay

Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, których starta zaplanowano na 23 lipca 2021 r., wprowadzone zostaną ostre zasady reżimu sanitarnego, a jedną z podstawowych mają być regularne testy sportowców na obecność koronawirusa. Początkowo mówiono o badaniach raz na cztery dni, teraz jednak, kiedy sytuacja epidemiczna w Japonii uległa pogorszeniu, to się może zmienić. Zawodnicy uczestniczący w zmaganiach letnich igrzysk być może zostaną zobowiązani do poddania się testowi na Covid-19 nawet codziennie!

Takie informacje podaje japońska agencja Kyodo News i dotyczy ona zarówno igrzysk olimpijskich jak i paraolimpijskich. Według medialnych przecieków od urzędników znających plany organizacyjne, trwają poszukiwania dostawcy szybkich testów na obecność koronawirusa w ślinie. To właśnie taki sposób wyławiania zakażeń ma zostać wprowadzony w trakcie imprezy i realizowany codziennie u każdego sportowca. Na razie pozostają w mocy pierwotne zalecenie testowania co cztery dni, ale sytuacja jest dynamiczna i może ulec nagłej zmianie, w związku ze wzrostem liczby infekcji w Japonii oraz późniejszego niż w innych krajach wprowadzenia programu szczepień. Większa częstotliwość testów może być ważnym elementem przeciwdziałania skutkom epidemii wśród kilkunastu tysięcy uczestników igrzysk. Trzeba także pamiętać, że część reprezentacji – w tym polska – będzie miała za sobą przyjęcie szczepionek, ale to będzie mniejszość, ponadto MKOl. nie uzależnia możliwości udziału w imprezie od zaszczepienia. 

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa sportowców na 100 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi

Nowa instrukcja sanitarna na Tokio 2020

Większa liczba przeprowadzanych testów pomoże też wyłowić potencjalne nowe mutacje wirusa które mogą się pojawiać w kolejnych miesiącach. Nowe reguły mają zostać opublikowane przez organizatorów igrzysk w drugim wydaniu instrukcji sanitarnej Tokio 2020, która ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym tygodniu. Zdaniem Seiko Hashimoto, przewodniczącej komitetu organizacyjnego Tokio 2020, lepiej już teraz wprowadzić ściślejsze restrykcje niż w pilnym trybie sięgać po nie w czasie rozgrywania zawodów.

Polscy olimpijczycy szczepieni

Przypomnijmy, że w naszym kraju podjęto już na szczeblu rządowym decyzję, że reprezentacja olimpijska, paraolimpijska oraz kadra piłkarska mają być objęte programem szczepień. Oznajmiono to 100 dni przed startem letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja stosownego rozporządzenia Rady Ministrów mówiącego m. in. o kolejności w dostępie do szczepień. Dodano punkt o „członkach kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnikach przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzysk głuchych”. To oznacza, że sportowcy wymienieni w rozporządzeniu mogą zostać formalnie skierowani na szczepienia. Prawdopodobnie będą to szczepionki jednodawkowe, by logistycznie sprawa była prostsza.

Zbigniew Boniek o zaszczepieniu kadry: Powinniśmy być dumni

Część szczepionek dla olimpijczyków

– By zapewnić komfort sportowcom, postanowiliśmy zaszczepić ekipę olimpijską i reprezentację w piłce nożnej na Euro – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. – Zmarnowanie długich lat przygotowań byłoby wielkim błędem. Po zaszczepieniu grup najbardziej podatnych na ryzyko i tragedie, zdecydowaliśmy się przeznaczyć część szczepionek na naszą kadrę olimpijską i kadrę na mistrzostwa Europy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze