Olimpijczycy w Tokio mają być zaszczepieni przeciw Covid-19. Bez przymusu

2020-11-18 17:16 dch
Thomas Bach
Autor: East News Thomas Bach

Przewodniczący MKOl Thomas Bach zakłada, że wszyscy uczestnicy igrzysk olimpijskich 2021 w Tokio będą mieli możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Wyjawił to podczas wizyty w Japonii, po rozmowach, jakie przedstawiciele MKOl odbyli z producentami lekarstw i ekspertami do spraw zdrowia.

Skuteczność opracowywanych właśnie szczepionek w 90 i 95 procentach obwieściły niedawno firmy farmaceutyczne: najpierw konsorcjum Pfizera (USA) i niemieckiego BioNTech, a potem amerykańska Moderna. Zapowiadają one produkcję na masową skalę w przyszłym roku.

Ruch olimpijski chce zapewnić możliwość zaszczepienia się każdemu uczestnikowi igrzysk. Bach zasugerował też, że MKOl poniesie część związanych z tym kosztów. Nie będzie jednak próbował wcisnąć się w kolejkę przed służbę zdrowia, która powinna być zaszczepiona w pierwszej kolejności. Można się natomiast domyślać, że MKOl szuka "chodów" u producentów.

Nie przewiduje się obowiązku przyjęcia szczepionki przez olimpijczyków i ich opiekunów. Ale..

- Będziemy zachęcać sportowców, aby w miarę możliwości otrzymywali szczepienia, ponieważ jest to korzystne dla ich zdrowia, a ponadto jest wykazaniem solidarności z innymi sportowcami, a także z Japończykami - powiedział prezes Bach.

Najnowsze