Athletics Unlimited Games w Krakowie

i

Autor: materiały prasowe Athletics Unlimited Games w Krakowie

Lekkoatletyka

Ośmiuset młodych lekkoatletów wystartuje w Athletics Unlimited Games w Krakowie

2022-08-09 12:56

Młodzi lekkoatleci z dziesięciu europejskich krajów wezmą udział w sierpniu w Krakowie w imprezie Athletics Unlimited Games. W sumie ma wystartować około ośmiuset zawodników z roczników 2009-2010.

– Naszym głównym celem jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa, ale także integracja europejska. Chcemy przeciwdziałać problemom cywilizacyjnym i zdrowotnym, z którymi borykamy się na co dzień, czyli spadkiem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, złym odżywianiem i zmianami klimatu – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Każdy kraj może do zawodów zgłosić maksymalnie po dwudziestu chłopców i dwadzieścia dziewczynek z rocznika 2009 oraz również po dwadzieścia dziewczynek i chłopców z rocznika 2010. W sumie zatem każda reprezentacja może liczyć osiemdziesięciu zawodników. Udział w krakowskich igrzyskach potwierdziły reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Projekt odpowiada na potrzeby zidentyfikowane w szczegółowym priorytecie programu Erasmus+ Sport, jakim jest zachęcanie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, promocja tradycyjnych sportów i gier oraz integracja europejska poprzez sport.

– Badania pokazują, że najlepszym sposobem na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży jest zainteresowanie ich aktywnością fizyczną na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju. W oparciu o ten pomysł w 2014 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki zaczął rozwijać projekt „Lekkoatletyka dla każdego!”, który jest dedykowany uczniom szkół podstawowych i uzupełnia zajęcia szkolne. Skierowany jest do dzieci w wieku 7-16 lat i oparty na sprawdzonych formułach, opracowanych po raz pierwszy przez World Athletics i promowanych pod nazwą „Athletics for kids” – dodaje Tomasz Majewski, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, dziś wiceprezes PZLA.

Zmagania sportowe rozpoczną się w piątek 12 sierpnia i potrwają do soboty. Z kolei cała niedziela 14 sierpnia poświęcona będzie na zwiedzanie Krakowa i okolic oraz integrację.

– W ramach rywalizacji na stadionie młodzi zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach biegowych, m.in. w międzynarodowych sztafetach, ale również będą skakać i rzucać. Z kolei w ramach zajęć integracyjnych, przewidziane są m.in. pokazy filmów przygotowanych przez każdą reprezentację poświęconych lekkoatletyce z danych krajów. Z kolei we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz sponsorem PZLA, firmą Nestle Polska, przygotujemy warsztaty dotyczące ekologii oraz zdrowego odżywiania – dodaje Chmara.

Ważną częścią wydarzenia jest dialog z młodymi o ochronie środowiska. – Warsztaty dotyczące promieniowania, w tym pokazy z wykorzystaniem licznika Geigera Müllera, pokażą działanie energii jądrowej i umożliwią przeprowadzenie quizu dla uczestników. Wyjaśnimy też czym są upcykling i zerowaste. Uczestnicy dowiedzą się również, jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia odpadów oraz wykorzystać to co już mamy, nadając przedmiotom nowe życie – wyjaśnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Młodzi sportowcy, którzy spędzą sierpniowy weekend w Krakowie, zwiedzą krakowskie Stare Miasto, w tym m.in. zamek na Wawelu, a także, dzięki wsparciu ze strony Kopalni Soli „Wieliczka S.A.”, odwiedzą tę jedną z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce.

Co ciekawe, to nie jest pierwsze działanie PZLA w ramach programu Erasmus+. – Od stycznia 2021 roku wraz z czterema innymi federacjami realizujemy projekt „Athletics 4 Health”, mający na celu dokładne zbadanie zasobów sportowych i problemów, które wpływają na spadek liczby aktywnych fizycznie dzieci i młodzieży. Częścią projektu jest również wymiana dobrych praktyk dotyczących prowadzenia programów lekkoatletycznych dla dzieci – wyjaśnia Majewski.

Organizatorem Athletics Unlimited Games jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. Imprezie objęta jest Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a współorganizatorem jest Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze