Profesor z Oxfordu: igrzyska w Tokio będą kosztować 16 mld USD. Szef imprezy zszokowany

2020-09-16 19:30
Znicz olimpijski dotarł do Tokio
Autor: AP Znicz olimpijski dotarł do Tokio

W Tokio zapanowała konsternacja, gdy ekspert legendarnej brytyjskiej uczelni podliczył koszt przełożonych o rok letnich igrzysk olimpijskich. Studium finansowe zaprezentowane przez naukowca z Oxfordu pokazało znaczący wzrost wydatków i gigantyczną sumę blisko 16 mld dolarów, jaką trzeba będzie przeznaczyć na organizację. Japońscy organizatorzy nie bardzo potrafili to skomentować.

Toshiro Muto, szef komitetu organizującego Tokio 2021 odrzucił raport uniwersyteckiego profesora Benta Flyvbjerga i jego zespołu. Jest w nim mowa o tym, że japońskie igrzyska będą najdroższymi w historii, bo ich koszt osiągnie 15,84 mld dolarów – chociaż, jak dodano, od 1960 roku każde igrzyska przekraczały budżet. I jak podkreślono, jest to jedynie suma wyjściowa, nieuwzględniająca jeszcze przesunięcia terminu zawodów z powodu pandemii. „Nie ma finansowych podstaw do zaprezentowania takich liczb jakie pojawiają się w tym raporcie” – uważa Muto, cytowany przez agencję Reuters. Dodał jednak: „Nie jestem władny tego komentować, po prostu jestem zdziwiony".

Znana zawodniczka oskarża trenera: Gwałcił mnie i nazywał "gó***m"! Dochodziło do ABORCJI, łzy same płyną z oczu

Oficjalny budżet igrzysk w Tokio 2020 miał wynosić 12,6 mld dolarów. Taką kwotę podano w grudniu 2019 roku, cztery miesiące przed przełożeniem imprezy o rok z powodu koronawirusa. Międzynarodowy Komitet Olimpijski już po zmianie terminu zaprezentował wyliczenie, z którego wynika, że przesunięcie zawodów olimpijskich będzie go kosztować dodatkowe 800 mln dolarów.

Niesamowity gol w Pucharze Polski! Piłkarz pokazał UŁAŃSKĄ FANTAZJĘ [WIDEO]

Japończycy nie wypowiedzieli się dotychczas oficjalnie na temat finansowych skutków przełożenia igrzysk. Coraz częściej mówią jednak o redukcji kosztów i uproszczeniu organizacji. Sygnalizują też, że MKOl powinien ponieść część dodatkowych wydatków organizatora. Dopiero w grudniu mają podać swoje wyliczenia.

Super Sport 15.09.2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze