Na co dzień Grucel jest szefem kuchni hotelu Hilton Garden Inn w podkrakowskich Balicach. Propozycję PZPS potraktował jako wyzwanie.
– Spotkałem się z trenerem Heynenem, który wyjaśnił, czego oczekuje, przyznając, że jedzenie często bywa problemem podczas długich zgrupowań kadry – opowiada nam Grucel. – Chodziło o to, by nie jeść monotonnie standardowych potraw typu zwykła grillowana pierś, czy nie zawsze zielone brokuły. Vitalowi zależało na urozmaiceniu kuchni. Od razu zwrócił mi uwagę, że Piotr Nowakowski nie toleruje glutenu. Postanowiłem więc, że potrawy dla wszystkich będą bezglutenowe – tłumaczy kucharz reprezentacji siatkarzy.
Jego zdaniem, gdy sportowiec nie jest zadowolony z jedzenia, pojawia się zniechęcenie, a to nic dobrego w obliczu ciężkich treningów.
– To dlatego z produktów, które miałem do dyspozycji w zakopiańskim ośrodku, spróbowałem zrobić coś nowego, innego. Wszystko na bazie zdrowej kuchni, czyli zero smażenia i gotowanie na parze. Miało być świeżo i lekkostrawnie, bez przekombinowania – podkreśla i jest zadowolony, że siatkarze szybko zaakceptowali jego pracę.
Przebojem okazała się... owsianka. – Faktycznie im podeszła, może dlatego, że trochę dodałem od siebie, serwując ją z odrobiną cynamonu i z owocami. No i miałem doświadczenie. Kiedyś w Irlandii gotowałem dla zespołu rugby, a tam nie wyobrażali sobie dnia bez owsianki, pochłaniali każdą ilość i byli zachwyceni. W Zakopanem robiłem także hummus w rożnych postaciach, dodawałem suszone pomidory i bazylię. Powodzeniem cieszyły się indyk w sosie curry i roladki faszerowane z grzybami na sosie szałwiowym – wylicza Grucel.
Każdy siatkarz mógł zgłosić uwagi i poprosić o coś specjalnego. W miarę możliwości życzenia były spełnianie. – A trener Heynen żartował, że koniecznie muszą być jeszcze belgijskie frytki – śmieje się kucharz kadry.
Owsianka z otrębów zbożowych i kaszy jaglanej wg przepisu Dawida Grucela
Składniki:
0,5 kg otrębów
0,2 kg płatków z kaszy jaglanej
1 l mleka kokosowego
1 l mleka 3,2%
150 ml śmietanki 30%
200 g miodu
2 łyżki cynamonu
0,15 kg jagód
0,15 kg malin
0,15 kg truskawek
Otręby wrzucić na cieple mleko i gotować na wolnym ogniu aż całość zgęstnieje, dodać śmietankę, cynamon, owoce, a następnie przed samym podaniem dodać miód. Część owoców zostawić do dekoracji.