Siatkówka, Zaksa Kędzierzyn, Itas Trentino, Liga Mistrzów, finał Lublana 2022, Aleksander Śliwka

i

Autor: CEV Aleksander Śliwka w trakcie meczu finałowego Zaksa – Itas w Lidze Mistrzów

Rusza PlusLiga 2022/2023

Kto zostanie mistrzem Polski siatkarzy? Były trener kadry wskazał faworyta PlusLigi

2022-09-29 15:56

16 drużyn, czyli dwie więcej niż poprzednio, gościnnie występujący klub z Ukrainy, niezmienna stawka potentatów i wiszące nad tym wszystkim pytanie: czy polski i europejski gigant Zaksa Kędzierzyn bez Kamila Semeniuka pozostanie na topie – oto najważniejsze wątki startującego w piątek 30 września sezonu PlusLigi siatkarzy. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 r.

Zaksa wygrywała dwa razy z rzędu Ligę Mistrzów, a w poprzednim sezonie została złotym medalistą PlusLigi. W rozgrywki wchodzi z nowym fińskim trenerem Tuomasem Sammelvuo, ale bez siatkarza numer jeden, najlepszego zawodnika Europy w poprzednim roku, który szykuje się już do sezonu we włoskiej Perugii. – Na pytanie kto zdobędzie mistrzostwo Polski, po dłuższym zastanowieniu, odpowiadam: mimo wszystko Zaksa – komentuje dla „Super Expressu” Ireneusz Mazur, były trener reprezentacji Polski. – Czy jest słabsza bez Semeniuka? Oczywiście, prawdopodobnie nie ma tej mocy co ostatnio. Będzie jednak nadal posiadać gen zwycięzcy oraz zachowany kręgosłup składu mistrzowskiego, z trójką polskich wicemistrzów świata oraz dwoma Amerykanami na czele. Zaksa nie jest tak mocnym faworytem jak ostatnio. To jednak ekipa, która ciągle umie wygrywać i już mnóstwo osiągnęła. Wie jak radzić sobie z kłopotami – podsumowuje były selekcjoner.

Oto kandydaci do złota

Wobec osłabienia Zaksę będą chcieli bić wszyscy kandydaci do medali, z Jastrzębskim Węglem na czele. Śląski zespół ma nowego trenera, Argentyńczyka Marcelo Mendeza, ale ten sam silny skład gotowy do odzyskania utraconego w tym roku tytułu. Czołówka powinna być taka jak rok temu, kędzierzynian i jastrzębian będą zapewne gonić siatkarze Aluronu, Skry i Resovii.

Nie uwierzysz, co Bartosz Kurek zrobił z ukochaną. Zajęło im to 5 godzin, niejeden nie miałby siły!

Jastrzębie ma stabilny skład i jest kandydatem do złota, Aluron sporo zmienił i powinien się włączyć do walki o podium jak przed rokiem – przyznaje Mazur. – Trudno mi ocenić Skrę, ale będzie bazować na doświadczeniu, nie wiem też czy Resovia, zawsze uważana za mocną kadrowo, tym razem potwierdzi oczekiwania i aspiracje na strefę medalową.

Małgorzata Glinka o siatkarkach: Podchodziliśmy do mundialu na zasadzie: oby nie było żenady, a one wierzą w siebie

W akcji w nowym sezonie zobaczymy ukraiński klub Barkom Każany z Lwowa, co jednak – podobnie jak powiększenie ligi do 16 ekip – nie podniesie poziomu rozgrywek. Obecność zespołu z Ukrainy ma wymiar bardziej symboliczny niż sportowy, a większa liczba spotkań nie przysłuży się szczególnie umordowanym grą przez okrągły rok kadrowiczom. – Dołączenie beniaminka z Bielska i drużyny ukraińskiej nie oznacza, że liga będzie silniejsza, ale może stanie się ciekawsza czy bardziej różnorodna? – zastanawia się były trener kadry.

Najciekawsze transfery w PlusLidze

  • Trener Tuomas Sammelvuo z Zenitu St. Petersburg do Zaksy
  • Trener Marcelo Mendez z Resovii do Jastrzębskiego Węgla
  • Trener Michał Winiarski z Trefla do Aluronu
  • Torey DeFalco z AZS Olsztyn do Resovii
  • Bartosz Kwolek z Projektu do Aluronu
  • Filippo Lanza z Shanghai Golden Age do Skry
  • Kevin Tillie z Tours do Projektu
Kamil Semeniuk o transferze do Perugii
Sonda
Kto zostanie mistrzem Polski siatkarzy w sezonie 2022/23?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze