Polska - Chiny O której godzinie grają siatkarki dzisiaj Półfinał Liga Narodów O której godzinie mecz siatkarek dzisiaj 15.07.2023

i

Autor: FIVB Polskie siatkarki

Mistrzostwa Europy siatkarek

Polkom bardziej opłaca się zająć trzecie niż drugie miejsce?! Ekspert nie ma wątpliwości

2023-08-23 15:22

Meczem z Ukrainkami polskie siatkarki kończą w czwartek (24.08) w Gandawie rundę grupową mistrzostw Europy. Na razie przegrały jedno z czterech spotkań, 1:3 z mistrzyniami świata Serbkami. Na rozkładzie mają Słowenię (3:0), Węgry (3:1) i Belgię (3:0), ale tego spodziewaliśmy się przed turniejem. Jak wypadają Biało-Czerwone? – Liczyłem na więcej, ale mam nadzieję, że się rozkręcamy – mówi „SE” Jakub Bednaruk, trener i komentator siatkówki.

Nasze siatkarki dały sobie radę – choć nie bez drobnych problemów – z niżej notowanymi rywalkami, jednak w starciu z Serbkami zmarnowały okazję do pokonania faworytek i zajęcia pierwszej pozycji w grupie. Ona ułatwiłaby drogę do strefy medalowej, bo w 1/8 oraz 1/4 finału nasza drużyna najpewniej uniknęłaby największych potęg. – Można było z nimi wygrać, tym jestem zawiedziony, bo to był słaby mecz – twierdzi Bednaruk.

Czy polskim siatkarkom zaszkodzi porażka z Serbią? Trener Lavarini: Nie ma mowy o złej reakcji

– Mamy swoje problemy, ale to jest turniej, rozpędzamy się i trzeba patrzeć na to, co się będzie działo dalej. Nie ma na razie powodu do smutku, chociaż do hurraoptymizmu też nie. W finałach Ligi Narodów czy nawet ostatnich sparingach z Turcją graliśmy lepiej.

Przyjęcie kuleje

Co możemy poprawić? Bednaruk: – Nie przyjmujemy zagrywki, popełniamy masę błędów na kontrze, nie domykamy setów przy wyraźnym prowadzeniu. To widać było między innymi z Belgią, tyle że ten rywal nie wykorzystał naszych słabości, a Serbia tak i silniejsze zespoły też zareagują właściwie. Musimy poza tym trzymać lepszy poziom ataku na lewej stronie – zauważa komentator.

Gdy spojrzeć na statystyki, to faktycznie, wydaje się czasami nasza armata numer jeden Magda Stysiak jest osamotniona w ofensywie na prawym skrzydle. W czterech meczach ME podstawowa atakująca Biało-Czerwonych zdobyła 68 pkt, niewiele mniej niż lewoskrzydłowe Olivia Różański i Martyna Łukasik razem wzięte (77).

Ta porażka siatkarek może być bardzo kosztowna „Trener był zły na nas, my byłyśmy złe na siebie”

– Żebyśmy grali cały czas na dobrym poziomie, Magda powinna mieć stabilne wsparcie. I dotyczy to także przyjęcia, bo jak go nie będzie, to zostaną nam tylko wysokie piłki, które i tak musi kończyć Stysiak – analizuje Bednaruk.

Trzecie miejsce lepsze niż drugie?

Czwartkowy mecz z Ukrainą powinien zadecydować, kto zajmie drugie miejsce w grupie A. A z drabinki turniejowej wynika, że druga ekipa „polskiej” grupy w ćwierćfinale zapewne trafi na Turcję. Bednaruk sądzi, że bardziej opłacałoby się nam zająć... trzecią lokatę.

Polskie siatkarki mają awans! Belgia pokonana bez straty seta

– Wtedy, owszem, naszym potencjalnym przeciwnikiem w ćwierćfinale jest Serbia, ale uważam, że to dla Polek lepsza opcja. Turczynki to maszyna miażdżąca przeciwników, grająca obecnie najlepszą siatkówkę, one nie mają słabości, a Serbki je miały w meczu grupowym z nami, tyle że nasze dziewczyny nie potrafiły ich wykorzystać. Serbia jest do pokonania bardziej niż Turcja – kwituje ekspert.

Magda Stysiak o sukcesach kadry siatkarek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze