Polska siatkówka straciła najpiękniejszą zawodniczkę. Skowrońska-Dolata zakończyła karierę [ZDJĘCIA]

2019-08-22 11:18 MD
Katarzyna Skowrońska-Dolata
Autor: East News Katarzyna Skowrońska-Dolata

W wieku 36 lat swoją bogatą karierę siatkarską zdecydowała się zakończyć Katarzyna Skowrońska-Dolata. Siatkarka, która w barwach reprezentacji Polski zdobyła m.in. dwa złote medale mistrzostw Europy, postanowiła powiedzieć "pas" po dwuletniej przygodzie w brazylijskim zespole Hinode Barueri. Tym samym buty na kołku zawiesiła zawodniczka, która przez wielu była uznawana za najpiękniejszą postać polskiej siatkówki.

Kariera Skowrońskiej-Dolaty była bardzo bogata. Swą przygodę rozpoczęła w 1995 roku w zespole Skry Warszawa, a 10 lat później - już po zdobyciu mistrzostw Europy 2003 i 2005 odpowiednio w Turcji i Chorwacji - opuściła ojczyznę i rozpoczęła zbieranie doświadczeń w różnych miejscach świata. Przez ponad dekadę spędzoną za granicą, polska siatkarka występowała zarówno na Starym Kontynencie, jak i w Azji oraz Ameryce Południowej.

Najpierw atakująca z Warszawy trafiła do Włoch. Występowała w nich kolejno w barwach Vicenzy, Novary i Pesaro. Italię opuściła po pięciu latach podpisując kontrakt z Fenerbahce Stambuł. Z Turcji odeszła po roku podpisując kontrakt z chińskim Guangzhou, a następnie w Baku. Na sezon 2015/2016 wróciła do Polski, wiążąc się z Impelem Wrocław, ale potem trafiła do Foppapedretti Bergamo, a ostatnie 2 lata kariery spędziła w Brazylii reprezentując Hinode Barueri.

W reprezentacji Polski Skowrońska-Dolata występowała przez 13 lat - od 2003 do 2016 roku. W tym czasie zagrała w 288 meczach, a oprócz wspominanych już złotych medali mistrzostw Europy ma w swoim dorobku także srebro Igrzysk Europejskich 2015 w Baku. Atakująca może pochwalić się także wieloma sukcesami na kanwie klubowej - trzema brązowymi medalami Ligi Mistrzyń (2008, 2011, 2014), dwoma mistrzostwami Włoch, mistrzostwem Turcji czy złotem Klubowych Mistrzostw Azji.

W rozmowie z portalem sport.pl, była już siatkarka zdradziła, na czym chce się skupić po zakończeniu zawodowej kariery sportowej. - Mam dużo planów na przyszłość. Nie wiem, który zrealizuję jako pierwszy. Chcę iść na studia - najprawdopodobniej kreatywne np. na ASP. Zawsze ciągnęło mnie w tę stronę, ale przez trening i niewielką ilość czasu było za ciężko, by się tego podjąć. Czeka mnie złożenie teczki, więc najpierw chyba pójdę na warsztaty. Poza tym chcę pracować z młodzieżą. Wierzę w to, że moje pomysły na życie będą się mnożyć. Nie będę o wszystkim mówić, bo nie chcę zapeszyć - poinformowała. 

Najnowsze