Piotr Nowakowski

i

Autor: Cyfra Sport Piotr Nowakowski

Polski siatkarz cierpi na nieuleczalną chorobę. Jej konsekwencje mogą być bardzo poważne

2021-05-28 9:15

Mimo postępu medycyny wciąż istnieją choroby, których wyleczenie jest niemożliwe. Osoby zmagające się z takimi dolegliwościami muszą bardzo uważać na niemal każdą kwestię. Doskonale wie to jeden z najpopularniejszych polskich siatkarzy, Piotr Nowakowski. Środkowy reprezentacji biało-czerwonych zmaga się z celiakią. Siatkarz w rozmowie z portalem SportoweFakty WP zdradził, jak musi radzić sobie z problemami zdrowotnymi.

Piotr Nowakowski należy do grona najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy. W dorobku środkowego brakuje tak naprawdę tylko medalu z igrzysk olimpijskich. 33-latek dwukrotnie zostawał mistrzem świata, raz mistrzem Europy i trzykrotnie zdobywał złoty medal mistrzostw Polski. W kadrze od wielu lat stanowi mocny punkt drużyny i tak też ma być w najbliższym czasie. Choć w reprezentacji jest coraz więcej młodych zawodników, Nowakowski wciąż może być pewny miejsca w składzie. Niewiele osób może jednak wiedzieć, że środkowy musi na co dzień toczyć dość poważną walkę z nieuleczalną chorobą.

Wilfredo Leon dla „SE” przed Ligą Narodów: Wiem, co chodzi po głowie Heynenowi [WIDEO]

Wilfredo Leon: Dzięki bańce będziemy gotowi na Tokio

Mowa konkretnie o celiakii. Jest to choroba genetyczna o charakterze autoimmunologicznym związana z nietolerancją glutenu. U chorych na celiakię gluten powoduje zanik kosmków jelitowych. To z kolei prowadzi do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia i niedoborów składników odżywczych w organizmie. A dla sportowca może być to niemal jak wyrok. Dlatego Nowakowski musi uważać na to, co je. O swoich poważnych dolegliwościach opowiedział w rozmowie z portalem SportoweFakty WP.

Vital Heynen komentuje wyniki losowania ME 2021. „To najtrudniejszy przeciwnik” [WIDEO]

- Gluten niszczy moją florę jelitową, kosmki, które są odpowiedzialne za wchłanianie praktycznie wszystkich wartości odżywczych dostarczanych razem z pokarmem. A kiedy te wartości odżywcze nie są wchłaniane, może się stać dużo złych rzeczy - wyjawił Nowakowski. - Gdy celiakia się ujawniła i była w swoim apogeum, miałem nawet stany anemiczne. Na przełomie 2018 i 2019 roku przeszedłem serię badań, na ich podstawie postawiono diagnozę i nakazano mi przejście na dietę bezglutenową. Od tego czasu muszę restrykcyjnie podchodzić do posiłków, bo nawet najmniejsza dawka glutenu może źle na mnie wpłynąć - dodał.

Liga Narodów. „Polska to najsilniejsza ekipa w Rimini”. Czołowy siatkarz świata nie ma wątpliwości

Nowakowski przypomniał również, że celiakii nie da się wyleczyć. - Celiakii nie da się leczyć ani zwalczyć. Można ją tylko zastopować dietą bezglutenową. Jeśli nie zostanie wynalezione lekarstwo, będę z nią żył do końca życia. Zwłaszcza, że choruję na celiakię najgorszego sortu. Na szczęście dostępność produktów bezglutenowych jest coraz większa i lepsza - wyjaśnił środkowy reprezentacji Polski.

Sonda
Czy Polska wygra Ligę Narodów 2021?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze