Sebastian Vettel - dziecko szczęścia i Red Bulla. Sylwetka nowego mistrza świata Formuły 1

2010-11-15 18:00

O takiej karierze marzą tysiące, a może i miliony chłopaków zafascynowanych motoryzacją. Sebastian Vettel drogę od karta do mistrzostwa w F1 przeszedł w 15 lat. Nie tyle szedł, co skakał jak kangur.

Miał 8  lat, kiedy po raz pierwszy wziął udział w zawodach kartingowych i zajął w nich ...przedostatnie miejsce. Za trzecim podejściem już wygrał i potem, w różnych kategoriach kartów, zdobył 11 tytułów mistrza Niemiec.

Jako 16-latek wystartował w serii „open wheel”, a rok później w Formule BMW. Wygrał 18 z 20 wyścigów w roku, tylko raz pokonał go rywal, a raz defekt.

Następnie spróbował szczęścia w Formule 3 i tam jego passa zwycięstw nieoczekiwanie się urwała. Przez cały rok nie wygrał wyścigu! Stale wyprzedzał go młody zdolny Brytyjczyk ...Lewis Hamilton. Od tamtej pory się nie lubią. A w następnym, 2006, roku Vettel już F3 wygrał.

Przeczytaj koniecznie: Poradnik SE.pl. Gdzie na narty i snowboard - AUSTRIA

Popierany przez niemieckie lobby, 27 września 2005 roku, Sebastian Vettel wsiadł do bolidu F1 Williamsa i zrobił kilka kółek na torze w Jerez. W lipcu team BMW Sauber zwolnił z pracy Jacquesa Villneuve'a i przyjął Roberta Kubicę. Vettel wskoczył na miejsce  kierowcy  testowego.

Wkrótce potem Polak miał straszliwy wypadek podczas GP Kanady i choć wyszedł z niego bez szwanku zakazano mu startu w GP USA. Do jego bolidu wsiadł 20-letni Sebastian Vettel i zajął  w wyścigu 8. miejsce. Był nie tylko najmłodszym kierowcą startującym w F1, ale najmłodszym zdobywcą  punktu.

Kubica wrócił do BMW i Vettel musiał szukać miejsca gdzie indziej - znalazł je w zespole Scuderia Toro Rosso. Przejechał w jego barwach siedem wyścigów w sezonie 2007 i cały 2008. Podczas GP Włoch we wrześniu został najmłodszym w historii zdobywcą pole position i najmłodszym zwycięzcą wyścigu (21 lat i 2 miesiące).

A zaraz potem wskoczył do rewelacyjnego bolidu jaki team Red Bull Racing przygotował na sezon 2009. Terminowanie u boku Marka Webbera trwało rok. W sezonie 2010 23-letni Sebastian Vettel został – znów najmłodszym w dziejach F1 – mistrzem świata.

Z Robertem Kubicą lubili się ...do GP Australii 2009. Polak wyprzedzał Niemca, gdy ten szarpnął kierownicą i po kolizji obaj wyścigu nie skończyli. Od tej pory kontakty stały się mniej serdeczne.

Patrz też: Pacquiao - Margarito, boks, walka - najlepsze momenty na YouTube, wideo

Vettel urodził się w niemieckim miasteczku Heppenheim, które obiecało w kilka godzin po zakończeniu wyścigu w Abu Dhabi, że nazwie jego imieniem plac w centrum. Na co dzień mieszka w szwajcarskim Walchwill am Zugsee  w sąsiedztwie Kimi Raikkonena. Obaj kierowcy odwiedzają się regularnie i toczą zacięte pojedynki w...badmintona.

Wakacje Sebastian najchętniej spędza na Sardynii w towarzystwie blond modelek (już zdążył dwie wymienić). Pani kanclerz Angela Merkel złożyła mu gratulacje mówiąc, że „pokazał klasę mistrza”.

Kochają go całe Niemcy, a zwłaszcza niemieckie nastolatki. Jak wykryli dziennikarze, prywatnie ...nie lubi pić Red Bulla. Oczywiście Sebastian natychmiast temu oficjalnie zaprzeczył.