Nie żyje legendarny trener Ryszard Furdyna. Trenował ostatniego polskiego medalistę olimpijskiego

2020-04-01 20:14 MF
Świeczka, znicz
Autor: Pixabay Świeczka

W wieku 73 lat po długiej chorobie zmarł Ryszard Furdyna. Legendarny trener Gwardii Wrocław prowadził m.in. ostatniego polskiego medalistę olimpijskiego Wojciecha Bartnika oraz Mateusz Masternaka.

Ryszard Furdyna przez długie lata pracował we wrocławskiej Gwardii, gdzie wychował wielu świetnych pięściarzy, a także Miedzi Legnica. Trenował m.in. Wojciecha Bartnika brązowego medalistę igrzysk olimpijskich z Barcelony (1992), późniejszego zawodowego mistrza Europy Mateusza Masternaka, Mateusza Malujdę i brązowego medalistę mistrzostw świata Andrzeja Rżanego (1999).

 "Czułem się niepotrzebny, chciałem skończyć z boksem” - Mateusz Masternak w szczerej rozmowie z SE

- Odszedł wspaniały człowiek. Akurat dzisiaj miał 73. urodziny. Nie tylko dla mnie, ale dla wielu zawodników był nie tylko trenerem, ale wychowawcą, przyjacielem, a nawet ojcem. Przynajmniej ja go tak odbierałem. Uratował też wiele karier, m.in. Mateusza Masternaka, który chciał w pewnym momencie zrezygnować z boksowania. A kiedy ja rozstawałem się z boksem, pamiętam, że powiedział mi: Wojtku, ostatni raz wchodzisz dzisiaj do ringu, ale ja też. Nie wiem, dlaczego tak powiedział, ale tak rzeczywiście było. Zaczęły się problemy zdrowotne, szukanie diagnozy, próby leczenia - powiedział Wojciech Bartnik, cytowany przez stronę Polskiego Związku Bokserskiego.

- Szkoda, że śmierć dosięgła trenera akurat w takim ciężkim czasie, gdzie nie można swobodnie się poruszać. Na pogrzebie pewnie byłoby mnóstwo ludzi, a tak będą tylko najbliżsi. W imieniu rodziny proszę jednak o modlitwę za Ryszarda. To była legendarna postać – dodał ostatni polski medalista olimpijski.

Mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk: Dziękuję Bogu, że zachorowałem

Ryszard Furdyna cierpiał na rzadką chorobę – zdiagnozowano u niego zespół Devica. Był sparaliżowany od pasa w dół, poruszał się na wózku.

Zmarł dokładnie w dniu swoich 73. Urodzin.