Minister Łukasz Szumowski, boks

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS Minister Łukasz Szumowski, boks

Środowisko pięściarskie apeluje do Łukasza Szumowskiego: Ministrze, pozwól walczyć młodym bokserom!

2020-05-19 20:14

Od kilku dni na łamach „SE” sprawdzamy z jakimi problemami boryka się polski boks młodzieżowy i czy jest szansa, że w końcu doczekamy się medalu na igrzyskach olimpijskich. Dużym problemem jest limit wieku, który w Polsce dopuszcza do startów dopiero 14-latków, podczas gdy w innych krajach walczyć mogą dużo młodsi zawodnicy. Oczywiście, obniżenie kryteriów wiekowych, którego może dokonać minister zdrowia Łukasz Szumowski, nie oznacza automatycznie sukcesów, ale jak słyszmy - obecny przepis to „blokowanie rozwoju zawodników”. Jest jednak światełko w tunelu.

Poniedziałkowy wywiad „Super Expressu” z trenerem boksu Piotrem Jankowskim odbił się głośnym echem w środowisku bokserskim. Szkoleniowiec z Białegostoku ujawnił, że jedną z bolączek boksu młodzieżowego jest przepis medyczny, który dopuszcza do startów 14-latków:

Piotr Jankowski o szkoleniu młodych pięściarzy: blokuje nas przepis

- W Polsce zawodnicy mogą walczyć od 14. roku życia. Z tym, że liczymy rocznikowo więc na dzisiaj rocznik 2006 jest młodzikiem, chociaż jeszcze jakiś czas temu liczył się dzień urodzenia. Wielu zawodników na tym cierpiało, bo jak ktoś np. urodził się w październiku, a mistrzostwa były we wrześniu, to już nie mógł w nich wystartować. Nie miał skończonych 14 lat. W Europie wiek młodzika to 13 lat. Ten rok różnicy jest bardzo ważny, bo w tym czasie można stoczyć nawet 30 walk. Ciężko nam się przebić, skoro zaczynamy walczyć tak późno.

„Mamy sprzedać samochód, by płacić czynsz” – Paweł Skrzecz o trudnej sytuacji Akademii Walki

W 2018 i 2019 roku miałem przyjemność bycia trenerem reprezentacji na mistrzostwach Europy młodzików. 13-latkowie z zagranicy mieli już po około 30 walk, 14-latkowie – po 50. Nie ma co liczyć na to, że nasz 14-latek z 10 walkami na koncie przywiezie z takiej imprezy medal. Jest za duża dysproporcja w stażu, umiejętnościach i doświadczeniu – powiedział nam trener Jankowski, który w 2019 roku doprowadził do brązowego medalu mistrzostw Europy młodzików 14-letniego Macieja Marchela w kategorii do 40 kg.

Maciej Marchel i trener Piotr Jankowski

i

Autor: archiwum prywatne Maciej Marchel i trener Piotr Jankowski

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Anglii i Niemczech. W „England Boxing Rule Book„ czytamy tak:

- W 2019 r. bokser jest sklasyfikowany jako Nieletni od dnia ukończenia 10 roku życia i każdy bokser urodzony w 2008 r. Żadnemu dziecku nie wolno boksować ani sparować w wieku poniżej 10 lat.

- Nieletni mogą być dopuszczeni do walki tylko z przeciwnikami tej samej płci z różnicą wieku mniejszą niż 12 miesięcy. Mogą to być Młodzicy lub Młodziczki.

- Czas trwania rundy dla walki Nieletnich i Nieletnich vs. Młodzików  jest następujący:

a) Każda walka z 10-letnim bokserem będzie trwała 3 rundy po 1 minucie z 1-minutową przerwą na odpoczynek.

b) Obaj bokserzy mają 11 lat = 3 x 1,5 minuty z 1-minutową przerwą na odpoczynek.

- Bokserzy w kategorii Nieletni nie mogą być dopuszczeni do walki z zawodnikiem z różnicą masy przekraczającą 2kg.

- Kategorie wagowe Mistrzostw Nieletnich:  26-28,  30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 59, 62, 65, 68, 72kg.

Mariusz Wach robi pierwszą galę boksu w Europie w czasach zarazy! "Czekają, aż powinie nam się noga" [WIDEO]

Z kolei w Niemczech (Deutscher Boxsport-Verband Wettkampfbestimmung) są takie zapisy:

- Bokserzy (kobiety i mężczyźni) będą podzieleni na następujące kategorie wiekowe: Uczniowie (U13 – poniżej 13 lat), kadeci (U15 – poniżej 15 lat), juniorzy (U17 – poniżej 17 lat), młodzieżowcy (U19 – poniżej 19 lat).

- Bokser może wziąć udział w oficjalnych zawodach od 10 roku życia. Uczniowie (U13) są więc bokserami, którzy ukończyli 10 rok życia lub w bieżącym roku kalendarzowym obchodzą swoje 11 lub 12 urodziny

Młodzi pięściarze są blokowani przez przepisy. Może je zmienić minister Szumowski [WIDEO]

We wtorek skontaktowaliśmy się z Polskim Związkiem Bokserskim, by zapytać o szczegóły. Jak słyszymy w PZB, chodzi o zapisy w regulaminie SSM (Systemu Sportu Młodzieżowego), przygotowywany przez Instytut Sportu i rekomendację Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej dotyczące kryteriów wiekowych przy kwalifikacji dzieci i młodzieży do treningu i zawodów w poszczególnych dyscyplinach sportowych. Wynika z niego, że uprawianie boksu można rozpocząć od 14. roku życia. Dla porównania – judo czy rugby można trenować mogą już 10-latkowie:

"Uprawianie poszczególnych dyscyplin sportowych można rozpocząć:

- od ukończenia 14 roku życia: alpinizm (wspinaczka sportowa), biathlon, boks, ju-jitsu, karate, kendo, lekka atletyka: rzut młotem, łyżwiarstwo figurowe: pary sportowe, Muaythai (boks tajski) – trening specjalistyczny, narciarstwo wodne,
płetwonurkowanie, pięciobój nowoczesny, ratownictwo wodne, strzelectwo sportowe (broń kulowa), tae-
-kwondo, wioślarstwo, wushu"

REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY SPORTOWEJ DOTYCZĄCE KRYTERIÓW WIEKOWYCH PRZY KWALIFIKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY DO TRENINGU I ZAWODÓW W POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLINACH SPORTOWYCH

i

Autor: Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej (ptms.org.pl/screen) REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY SPORTOWEJ DOTYCZĄCE KRYTERIÓW WIEKOWYCH PRZY KWALIFIKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY DO TRENINGU I ZAWODÓW W POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLINACH SPORTOWYCH

- Już od ubiegłego roku pracujemy nad obniżeniem tego wieku. Powołaliśmy grupę, która zajmuje się tym tematem – powiedział „Super Expressowi” prezes PZB Grzegorz Nowaczek. – W pewnym momencie byliśmy już nawet w euforii, że uda nam się to przeforsować. Pojawiła się informacja, że każdy związek sam może regulować te zasady, ale gdy chcieliśmy obniżyć wiek to odbiliśmy się od Instytutu Sportu, bo uświadomiono tam nam, że nie możemy tego zmienić bez zgody ministerstwa zdrowia – dodał Nowaczek.

Holyfield zabił mnie wzrokiem, a potem modlił się przed moim obiektywem. Niesamowita historia polskiego fotografa Wojtka Urbanka

O szczegółach opowiedział nam Sekretarz Generalny PZB Cezary Jedliński, który zajmuje się sprawą:

- Pracujemy nad tą sprawą od ubiegłego roku. Kontaktowaliśmy się z trzema ministerstwami: sportu, zdrowia i edukacji. Niestety, często to był ping pong i z jednego ministerstwa byliśmy wysyłani do drugiego. W styczniu odbyliśmy spotkanie w Instytucie Sportu, który odpowiada za regulacje o współzawodnictwie młodzieży. Udało się uzgodnić, że podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędą się walki bokserskie 13-latków na zasadach pokazowych. Pojedynki będą obserwowane przez przedstawicieli instytutu, którzy mogą zaopiniować obniżenie wieku – tłumaczy Jedliński. Impreza miała odbyć się na przełomie marca i kwietnia, ale została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

Tutaj zaczynał mistrz. "Super Express" trenował w klubie Anthony'ego Joshui [ZDJĘCIA, WIDEO]

Światełko w tunelu szkolenia młodzieży widzi także prezes Nowaczek:

-  Powołaliśmy do życia Akademie Boksu Olimpijskiego, nasz projekt uzyskał akceptację ministerstwa sportu. To program dedykowany dla dzieciaków od 7. do 11. roku życia. Będą trenowali tzw. boks bezkontaktowy. Kluby występują do PZB, że chcą stworzyć akademię i proporcjonalnie do ich wielkości, są rozdysponowane środki. W Polsce mamy 40 takich akademii, a w jednej grupie nie może być mniej niż 15 osób, tak więc zainteresowanie jest. Chcemy też ruszyć z ligą kadetów. Mamy długofalowy plan – zapewnia sternik PZB.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Sonda
Czy Polska zdobędzie medal olimpijski w boksie na igrzyskach w Tokio?
Najnowsze