Stany Zjednoczone bojkotują igrzyska olimpijskie w Pekinie. Co to oznacza dla sportowców?

i

Autor: AP Pekin będzie gospodarzem igrzysk w 2022 roku

Australia dołącza do bojkotu igrzysk w Pekinie. A Chińczycy grożą odwetem

2021-12-08 9:38

Na początku tego tygodnia Amerykanie ogłosili oficjalnie, że wprowadzają bojkot dyplomatyczny zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Jak sygnalizował Biały Dom, na nikim nie wywiera nacisku, by robił to samo. Niemniej, jest kolejny kraj, który poszedł śladami USA. Na podobny krok zdecydowała się Australia.

Oficjalnie: Amerykanie bojkotują dyplomatycznie igrzyska zimowe w Pekinie

Przypomnijmy, że w poniedziałek 6 grudnia administracja amerykańska oficjalnie ogłosiła dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w lutym 2022 roku. Rząd USA nie zamierza wysłać do Chin żadnych przedstawicieli dyplomatycznych zy oficjalnych delegacji na zawody olimpijskie – ma to związek z zarzutami o łamanie praw człowieka przez Kraj Środka w regionie Sinciang, w którym mają trwać prześladowania grupy etnicznej Ujgurów. Bojkot potwierdziła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Igrzyska olimpijskie Pekin 2022 – bojkot w toku

Dwa dni po Amerykanach do bojkotu dołącza – z powodu łamania praw człowieka w ChRL - Australia. Poinformował o tym premier Scott Morrison. Jak podkreślił, nie powinna to być dla nikogo niespodzianka, tym bardziej ze stosunki Australii z Chinami i tak pogorszyły się mocno w ostatnich latach (m.in. z powodu zakupu przez rząd australijski atomowych okrętów podwodnych by wzmocnić bezpieczeństwo państwa). Podobnie jak w przypadku Amerykanów, tak i Australijczycy zamierzają mimo wszystko wysłać reprezentację olimpijską na lutowe igrzyska. Bojkot ma więc raczej symboliczny czy polityczny charakter i nie obejmuje udziału sportowców.

Chiny obiecują odwet

Chiny nie przyglądają się biernie działaniom światowych potęg. „Oni naruszają ideę ducha olimpijskiego” – komentuje Pekin, chociaż przecież bojkot i tak jest w wersji „light”. Grupy walczące o prawa człowieka domagały się w końcu wycofania czołowych reprezentacji z udziału w igrzyskach w związku z łamaniem praw mniejszości narodowych w Chinach.

Joe Biden rozwścieczy Chińczyków?!

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych ChRL Zhao Lijian powiedział o bojkocie amerykańskim, że wynika „z uprzedzeń ideologicznych, których podstawą są kłamstwa i plotki”. Dodał, że bojkot „poważnie narusza zasadę neutralności politycznej sportu ustanowioną przez Kartę Olimpijską i jest sprzeczny z hasłem olimpijskim »bardziej zjednoczeni«”. Obiecał, że Chiny zareagują „zdecydowanymi środkami zaradczymi”, ale nie podał żadnych szczegółów. „USA zapłacą cenę za swoje praktyki” – ostrzegł.

Sonda
Czy Pekin to dobre miejsce na rozegranie zimowych igrzysk olimpijskich?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze