Kamil Stoch, Soczi 2014

i

Autor: archiwum se.pl

PŚ w lotach. Kamil Stoch: Nie boję się mamuta

2014-03-13 5:30

To nie jest największa skocznia mamucia na świecie, ale warunki potrafią w Harrachovie sprawić problemy największym mistrzom lotów narciarskich. Obiekt Čertak leżący na zboczach Czarciej Góry, tuż przy polskiej granicy w pobliżu Jakuszyc, jest wymagający. Zwłaszcza gdy we wszystkie strony zaczyna kręcić wiatr. Wtedy nawet specjalne osłony zamontowane wzdłuż zeskoku niewiele dają.

- Cieszę się perspektywą lotów. Nigdy nie miałem strachu przed nimi. Raczej czułem respekt - mówi "Super Expressowi" podwójny mistrz olimpijski Kamil Stoch (27 l.), który będzie jednym z faworytów rozpoczynających się w piątek mistrzostw świata w lotach narciarskich.

Skoczkowie osiągają na progu Čertaka prędkości przekraczające nieznacznie 100 km na godzinę, podczas gdy na klasycznych dużych skoczniach ta wartość jest o ponad 10 km/h mniejsza. Zawodnik spędza na mamuciej skoczni w powietrzu nawet 8 sekund, podczas gdy na dużym obiekcie lot trwa tylko około 5 sekund.

Przeczytaj: Karolina Woźniacka znów pracuje z ojcem

Rekord czeskiej skoczni wynosi 214,5 m i niewiele brakowało, by w 2013 r. został pobity. Jednak Słoweniec Jurij Tepeš nie zdołał ustać, lądując na 220. metrze. Zawodnikowi nic się nie stało. Najdłuższy polski skok na Čertaku miał miejsce w 2001 roku (212 m Adama Małysza). "Orzeł z Wisły" wygrał wówczas dwa konkursy Pucharu Świata, co nie udało się ani wcześniej, ani później innemu z naszych skoczków.

Kombinezon - kluczowa część wyposażenia mająca olbrzymie znaczenie pod względem aerodynamiki lotu. Podlega obostrzeniom regulaminowym, za nieprawidłowości można zostać zdyskwalifikowanym. Wykonany ze specjalnej pianki, a maksymalna grubość tkaniny (5 mm) musi być identyczna na całej powierzchni stroju. Ma dość dokładnie opinać ciało (dopuszczalny luz to od 2 cm na tułowiu i nad kolanem do 4 cm w nadgarstku i 10 cm w dolnej części nogawki), by nie dawał nieregulaminowej przewagi w locie związanej z większą powierzchnią nośną.

Wiązania - muszą być zamontowane równolegle do kierunku jazdy i w ten sposób, by przed nimi pozostawało maksymalnie

57 procent długości narty. Przy upadku powinny się automatycznie odpinać. Tylna część wiązania jest ruchoma, by skoczek mógł oderwać but od narty w trakcie lotu i balansować ciałem

Buty narciarskie - skórzane, elastyczne, ale pewnie trzymające stopę, muszą pozwalać skoczkowi na przechylenie w przód podczas lotu i ułożenie nart w powietrzu wzdłuż ciała.

Narty - dłuższe i zdecydowanie szersze niż do jazdy alpejskiej. Długość narty to maksymalnie 145 procent wzrostu zawodnika, szerokość od 10,5 cm pod wiązaniami do 11,5 cm z przodu. Waga jednej narty jest uzależniona wprost od jej długości, czyli np. przy 250 cm to 2,5 kg, a przy 262 cm - 2,62 kg.

None

Najnowsze