Sam Piotr Żyła nie mógł spodziewać się, że do tego dojdzie. Śmieszek skoków narciarskich może dorównać Małyszowi!

2021-03-03 11:31 jwa PAP
Piotr Żyła
Autor: SE Piotr Żyła

Piotr Żyła po złotym medalu mistrzostw świata w skokach narciarskich na normalnej skoczni w Oberstdorfie nie zamierza się zatrzymywać. Już w piątek "Wiewiór" stanie przed szansą na kolejny wielki sukces. Tym razem na dużej skoczni w Niemczech. Jeśli Piotr Żyła po raz kolejny sprawiłby sensację, to dołączyłby do grona największych zawodników w historii dyscypliny, w którym znajduje się m.in. sam Adam Małysz.

Od 1962 roku w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym rozgrywane są dwa konkursy skoków. Tylko pięciu zawodników na jednej imprezie zdobyło dwa zlote medale, a wśród nich Adam Małysz. W piątek w Oberstdorfie do tego grona może dołączyć Piotr Żyła.

Dwa konkursy w skokach pojawiły się pierwszy raz w mistrzostwach świata w Zakopanem (1962), a już cztery lata później w Oslo w historii zapisał się Norweg Bjoern Wirkola, który zdobył dwa złote medale.

W 1970 roku w Wysokich Tatrach jego wyczyn powtórzył Rosjanin Garij Napałkow, a w 1974 dublet skompletował reprezentujący NRD Hans-Georg Aschenbach. Małysz z dwoma złotymi medalami wrócił z mistrzostw w Val di Fiemme (2003), a Austriak Stefan Kraft z Lahti (2017).

Sześciokrotnie natomiast zdarzyło się, że mistrz pierwszego konkursu w drugim zdobywał srebrny lub brązowy medal. Na tej liście są: Austriak Armin Kogler (Oslo 1982), Norweg Per Bergerund (Seefeld 1985), Niemiec Martin Schmitt (Lahti 2001), Szwajcar Simon Ammann (Sapporo 2007), Austriak Thomas Morgenstern (Oslo 2011) i Norweg Rune Velta (Falun 2015).

Zobacz: Żona Małysza oskarżana o zdrady. Paskudne słowa o romansie Izabeli Małysz. Powiedziała całą prawdę

W sobotę Żyła po dwóch świetnych skokach na normalnym obiekcie w Oberstdorfie wyprzedził Niemca Karla Geigera i Słoweńca Anze Laniska. Został wówczas piątym polskim skoczkiem, który zdobył złoty medal mistrzostw świata.

Indywidualnie złote medale MŚ zdobywali także Małysz (dwa w 2003 roku i po jednym w 2001 i 2007), Kamil Stoch (2013) i Dawid Kubacki (2019). Grono to uzupełnia mistrz olimpijski z Sapporo (1972) Wojciech Fortuna. Do 1980 roku medalista igrzysk otrzymywał jednocześnie medal MŚ.

Zobacz: Horngacher wysyłał Piotra Żyłę do psychologa, a ten zaczął rozmawiać z osłem. Natchniony wygłosił po tym wielkie mądrości

Wcześniej Żyła cieszył się z brązowego krążka wywalczonego w 2017 roku na dużym obiekcie w Lahti. Na podium MŚ stawał też z drużyną - w Val di Fiemme (2013) i Falun (2015) na najniższym stopniu oraz w Lahti na najwyższym.

W czwartek (godz. 17.30) odbędą się kwalifikacje do konkursu na dużej skoczni, a walka o medale rozpocznie się o 17.00 w piątek.

Sprawdź: Z samego rana Granerud otrzymał tę koszmarną informację! Wszystkie plany do kosza, Stoch może na tym skorzystać

Żyła mistrzem świata!
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze