Eduard Latypov

i

Autor: Kirsty Wigglesworth/AP

Tak surowych sankcji sportowych za wojnę jeszcze nie było. Rosyjska i białoruska federacja zawieszone!

2022-03-29 13:22

W związku z wojną w Ukrainie rozpętaną przez Rosję sportowy świat zareagował nałożeniem zakazów startów rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych imprezach oraz odebraniem tym krajom organizacji zawodów. Większość federacji poszczególnych dyscyplin postąpiła podobnie, ale IBU – Międzynarodowa Unia Biatlonu – zrobiła krok dalej i zareagowała jeszcze ostrzej.

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu podjął jednomyślną decyzję o zawieszeniu ze skutkiem natychmiastowym federacji narodowych Rosji (RBU) i Białorusi (BiFB) - podano we wtorkowym (29.03) komunikacie. To reakcja na inwazję tych państw na Ukrainę. Obie federacje naruszyły zobowiązania humanitarne wynikające z członkostwa w IBU i nadszarpnęły reputację biatlonu – napisano w oświadczeniu. Ponadto zarząd zgodził się, że zbrojna napaść praktycznie uniemożliwia funkcjonowanie sportu w Ukrainie i byłoby niesprawiedliwe, gdyby związki państw-agresorów mogły dalej korzystać z pełni praw przysługujących członkom IBU.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

IBU będzie bardzo uważnie monitorować rozwój sytuacji. Decyzja zostanie ponownie rozpatrzona przez Kongres IBU 2022, który odbędzie się w dniach 15-19 września 2022, o ile nie zostanie wcześniej uchylona przez Zarząd IBU” – dodano.

Już kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę (2 marca) IBU postanowiła zabronić udziału wszystkim rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz oficjelom w swoich międzynarodowych zawodach. Obecne sankcje idą znacznie dalej.

Sonda
Czy to były udane Igrzyska Olimpijskie dla polskich sportowców?
Najnowsze