Koniec pewnej ery. 30 lat historii
W ostatnich latach niewiele zawodniczek potrafiło utrzymać się na szczycie rankingu kilka sezonów z rzędu. Trzykrotnie na koniec sezonu liderką była Ash Barty w latach 2019-2021, a wcześniej Serena Williams w latach 2013-2015. Do ich wyniku zbliżyły Simona Halep (2017, 2018) i Iga Świątek (2022, 2023) i z pewnością przede wszystkim dla polskich fanów bolesne było przerwanie dominacji raszynianki, ponieważ brakowało stosunkowo niewiele, by utrzymała swoją pozycję, jednak przez parę tygodni nie mogła ona grać z powodu zawieszenia. Trudno sobie wyobrazić, że któraś z obecnie grających zawodniczek będzie w stanie kiedyś zbliżyć się do osiągnięć wspomnianej już Sereny Williams, która pobiła wiele rekordów w tej dyscyplinie. Łatwo można przy tym zapomnieć, że wielkie sukcesy odnosiła także jej starsza siostra Venus, która w jednej statystyce może pochwalić się lepszym wynikiem od Sereny. Niestety, jej wspaniała seria właśnie dobiegła końca.
Te informacje o Idze Świątek gruchnęły znienacka. Nagła rezygnacja tenisistki. Klamka zapadła
W poniedziałek, 31 marca, gdy opublikowano najnowszy ranking WTA, kobieca federacja poinformowała, że zabrakło w nim Venus Williams. Co więcej, przekazano, że taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od... 30 lat, a dokładniej, od 20 sierpnia 1995 roku. Od tamtego momentu Venus Williams zawsze była notowana w rankingu. Najwyżej w tym zestawieniu 7-krotna mistrzyni wielkoszlemowa była oczywiście na pierwszym miejscu, na które wspięła się po raz pierwszy 25 lutego 2002 roku. Co ciekawe jednak, nigdy nie skończyła roku jako numer jeden – we wspomnianym 2002 roku wyprzedziła ją Serena. Kilkukrotnie starsza z sióstr kończyła rok na 2. czy 3. lokacie.
Wielka kłótnia o pieniądze w tenisie. Gwiazdy żądają zmian! W tle milionowe kwoty
Venus Williams skończy w tym roku 45 lat. Jeszcze do 2018 roku utrzymywała się w czołowej dziesiątce rankingu WTA. Ostatni raz notowana w nim była 17 marca 2025 roku na 1151. miejscu. Oprócz wspomnianych 7 tytułów Wielkiego Szlema jako singlistka, starsza z sióstr Williams wygrała także 14 tytułów wielkoszlemowych w deblu. W 2000 roku została podwójną mistrzynią olimpijską – w singlu i w deblu (w parze z Sereną). Złote medale olimpijskie w grze podwójnej zdobywała także w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Łącznie wygrała 49 turniejów w grze pojedynczej oraz 22 w grze podwójnej.
