Iga Świątek

i

Autor: AP Photo Iga Świątek

Sposób na stres

Psycholog Igi Świątek wyjawiła tajemnicę tenisistki. O tym fakcie z jej życia głośno się nie mówiło. Tak Świątek musi sobie pomagać

2024-06-27 10:56

Iga Świątek już niebawem rozpocznie zmagania na kolejnej wielkiej imprezie. Za kilka dni rozpocznie się wielkoszlemowy Wimbledon, na którym Polka dotychczas radziła sobie ze słabym skutkiem. Nie jest jednak tajemnicą, że Świątek szykuje się do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Każda wielka impreza wymaga od tenisistki nie tylko dobrego przygotowania fizycznego, ale i mentalnego. Daria Abramowicz, psycholog Świątek zdradziła, jak wraz zawodniczką pracują nad sferą mentalną właśnie.

Utrzymanie nerwów na wodzy podczas sportowej rywalizacji to jeden z głównych sposobów na odniesienie sukcesu. Nie zawsze się to udaje, ale psychika u sportowców jest równie ważna, co fizyczność. Iga Świątek do niedawna pokazywała bardzo emocjonalną twarz i przy niepowodzeniach widać było, że mocno je przeżywa. Kibice do dziś pamiętają, jak rozpłakała się po porażce na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Od tego momentu zaszły zmiany w postawie mistrzyni. Świątek wydaje się być zdecydowanie bardziej opanowaną osobą, choć emocji też nie brakuje.

QUIZ: Ile wiesz o Idze Świątek?
Pytanie 1 z 30
Na której nawierzchni najbardziej lubi grać Iga Świątek?

Liderka rankingu WTA w rozmowie z portalem Zwierciadło przyznaje, że przeszła ogromną zmianę. - Jeszcze trzy czy cztery lata temu byłam nazywana bardzo emocjonalną, wytykano mi, że płaczę podczas meczów. Dzisiaj stawia się mnie za wzór odporności psychicznej na korcie i nie boję się powiedzieć, że to jest zasłużona opinia. Wiem, jaki ogrom pracy za tym stoi – własnej i tej z Darią. To nie wydarzyło się z dnia na dzień… - wyjawiła Świątek.

O zdanie zapytano również Darię Abramowicz. Psycholog zdradziła, w jaki sposób pracuje z tenisistką. Okazuje się, że trening sfery mentalnej może zawierać tak błahe rzeczy, jak… klocki LEGO. - Staram się dostarczyć jej zasoby do tego, aby w każdej sytuacji, w której się znajdzie, miała poczucie, że sobie z nią poradzi. Chodzi nie tylko o narzędzia , które dotyczą pracy z dialogiem wewnętrznym czy przeformułowaniem przekonań, ale także tak pozornie proste, jak ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, kontakt z naturą czy redukcja bodźców – opowiada Abramowicz.

- Często używamy także tego, co poza efektem na korcie przynosi też trochę przyjemności. Na przykład budowanie z klocków LEGO – czynność tak prosta, a bardzo kojąca i dająca satysfakcję, bo coś tworzymy. Poza tym są też różne gry, zagadki logiczne, karty. Cała reszta to już „tajemnica firmy” – powiedziała psycholog Igi Świątek.

Super Tenis Iga Świątek
Listen on Spreaker.

Najnowsze