Marta Kostiuk

i

Autor: AP PHOTO/MANU FERNANDEZ Marta Kostiuk

przykra rzeczywistość

Ukraińska tenisistka komentuje decyzję MKOl. Gorzkie słowa na temat gry przeciwko Rosjanom i Białorusinom

2023-03-30 7:36

MKOl coraz mocniej zachęca inne organizacje do dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do startów w imprezach sportowych, choć inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wcale się nie zakończyła i nie wygląda, by szybko miała się zakończyć. Spora część środowiska jest oburzona decyzjami MKOl, ale dla tenisistów i tenisistek niewiele to zmienia – oni od samego początku muszą rywalizować z reprezentantami państw agresorów.

Przewodniczący Bach nie ma racji mówiąc o dopuszczeniu Rosjanek i Białorusinek do gry w imprezach międzynarodowych. My z nimi gramy bez przerwy, takie są realia zawodowych turniejów WTA – skomentowała ukraińska tenisistka Marta Kostiuk – W naszym sporcie mamy system rankingowy. Jeśli nie wezmę udziału w turnieju WTA, stracę pozycję w rankingu i moja kariera się zakończy – wyjaśniła Kostiuk, która aktualnie zajmuje 38. miejsce w światowym rankingu.

Dodała, że od roku sportowcy z Ukrainy starali się o wykluczenie Rosjanek i Białorusinek z rywalizacji, ale nie zakończyło się to sukcesem. – Niestety, nie jesteśmy sportowcami niezależnymi, podlegamy zarządzeniom WTA, musimy się do nich stosować, jeżeli chcemy pozostać w zawodowej puli. Nie mamy siły przebicia, aby bardziej stanowczo domagać się odsunięcia tych rywalek – dodała.

Kostiuk na początku marca zwyciężyła w turnieju WTA na twardych kortach w amerykańskim Austin. W finale wygrała z Rosjanką Warwarą Graczewą 6:3, 7:5. Pierwszy w karierze tytuł 20-latka z Kijowa zadedykowała "walczącym, cierpiącym i umierającym" w jej ojczyźnie wskutek rosyjskiej inwazji. Wcześniej, po ostatniej w meczu piłce, padła na kort, skryła twarz w dłoniach i popłakała się. Odmówiła tradycyjnego uścisku dłoni rywalki przy siatce.

W sytuacji, w jakiej jestem ja i mój kraj, ten sukces to coś wyjątkowego. Wszystkim, którzy to oglądali, i wszystkim, którzy są na trybunach chcę powiedzieć: „chwała Ukrainie!” – podkreśliła w krótkim wystąpieniu na korcie.

Inna ukraińska tenisistka Łesia Curenko przyznała, że każdy mecz z Rosjankami czy Białorusinkami, to dla niej ciężka próba. – To jest dla mnie za każdym razem konflikt etyczny, gdy gramy przeciw nim – powiedział Curenko – To na mnie tak wpływa, że mam ataki paniki – dodała. Decyzję MKOl o dopuszczeniu niektórych rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej krytycznie ocenia także doskonały czeski hokeista, mistrz olimpijski, przez wiele lat występujący w zawodowej lidze NHL, Dominik Hasek. – To co ujawnił Bach jest błędem, choć było do przewidzenia. Teraz czeka sport światowy długa walka, ale wierzę, że ją wygramy. Musimy głośno o tym mówić i wspierać tych, którzy nie chcą uznać stanowiska MKOl – uważa Czech.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna zostać wykluczona z igrzysk w Paryżu w 2024 roku?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze