Daria Abramowicz, Iga Świątek

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS Daria Abramowicz, Iga Świątek

Problemy na szczycie WTA

Wielka rywalka Igi Świątek zmaga się z poważnym problemem. Zareagowała psycholog Polki, ważne słowa

2022-10-12 14:59

Gra w tenisa na najwyższym poziomie to wielkie pieniądze, ale równie wielka presja. Boleśnie przekonuje się o tym Maria Sakkari, która jeszcze kilka miesięcy temu była uważana za najgroźniejszą rywalkę Igi Świątek, a teraz zmaga się z poważnym problemem. Na jej sytuację zareagowała nawet psycholog Polki, Daria Abramowicz. Członkini sztabu liderki światowego rankingu przekazała ważne słowa.

Maria Sakkari udowodniła swój potencjał w zeszłym roku, trzykrotnie pokonując Świątek w ważnych turniejach. Ćwierćfinał Roland Garros, półfinał w Ostrawie i mecz otwarcia WTA Finals - Greczynka stała się prawdziwą udręką najlepszej polskiej tenisistki. Dzięki znakomitym wynikom wskoczyła do czołówki rankingu, w którym była już nawet trzecia. Ten rok stoi jednak pod znakiem sukcesów 21-letniej raszynianki, która całkowicie zdominowała żeński tenis. Przy okazji zrewanżowała się Sakkari w półfinale w Dosze i finale Indian Wells. Z kolei 27-latka wpadła w poważny dołek, który mocno ją podłamał.

Maria Sakkari zmaga się z poważnym problemem. Zareagowała psycholog Igi Świątek

Po serii nieudanych występów Sakkari zaliczyła spadek w rankingu i mocno zmalały jej szanse na kwalifikację do kończącego sezon Turnieju Mistrzyń. Greczynka odpadała m.in. w II rundzie Roland Garros, III rundzie Wimbledonu i II rundzie US Open. Także w innych ważnych turniejach ponosiła przedwczesne i niespodziewane porażki, co odbiło się na jej psychice. Przyznała ostatnio, że nie radzi sobie w światowej czołówce. - Rozmawiałam z trenerem przez wiele godzin i właśnie wtedy zdałam sobie sprawę, że nie cieszy mnie bycie jedną z najlepszych tenisistek na świecie. To było bardzo trudne do przyznania i zniesienia. Ale to prawda. To rzeczywistość. Myślę, że presja i wszystko wokół stanowiły barierę, z którą muszę sobie radzić - mówiła po kolejnym nieudanym występie. Na jej słowa zareagowała Daria Abramowicz, dobrze znana psycholog Świątek.

Rywalka Igi Świątek męczy się tenisem. Ważne słowa Darii Abramowicz

Sportowcy, którzy funkcjonują na poziomie mistrzowskim, mają obecnie większą świadomość, jakie ponoszą koszty. To dlatego m.in., że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi emocji, rozwija się psychologia sportu. Stąd też i tenisiści zaczynają o tym częściej opowiadać - stwierdziła Abramowicz w rozmowie ze Sport.pl. - Ważne jest to, jak wychowujemy młodych zawodników poprzez sport. Jaką rolę pełni sport w ich dzieciństwie, a jaką gdy stają się dorośli. Z powodu wczesnej specjalizacji, wprowadzania rywalizacji w bardzo młodym wieku - a tenis jako sport tak właśnie jest traktowany - bardzo często dochodzi do zatracenia podstawowego komponentu polegającego na tym, że gra w tenisa może sprawiać frajdę, może być nawet dla największych mistrzów świetnym sposobem na życie - zauważyła i zwróciła uwagę na znaczenie wyników w tenisie.

Kiedy sportowiec wygrywa, niestety bardzo często przekłada to na poczucie siebie jako dobrego, wartościowego człowieka. Automatycznie gdy przegrywa, czuje się odwrotnie - słaby, mało wartościowy. Nie myśli o samej porażce, ale o byciu przegranym człowiekiem. Czy to jest dobre? Oczywiście nie. Dlatego staramy się nad tym pracować, ale to ogromne wyzwanie. Jeżeli taka rywalizacja jest wprowadzona od wczesnych lat życia, to podobne myślenie jest bardzo silnie zakorzenione w głowach zawodników - przyznała psycholog Świątek. Polska tenisistka rywalizuje teraz w turnieju w San Diego, z którego już w 1. rundzie odpadła rozstawiona z "5" Sakkari.

Sonda
Czy Iga Świątek wygra Turniej Mistrzyń w 2022 roku?
Przeziębiona Iga Świątek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze