SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Legenda skoków narciarskich sprzedaje medale. Walczy, żeby przeżyć!

Legenda skoków narciarskich sprzedaje medale. Walczy, żeby przeżyć!

26.04.2017, godz. 08:40
Heinz Kuttin, Toni Nieminen, Martin Hoellwarth, skoki narciarskie
foto: EAST NEWS

Starsi kibice skoków narciarskich z pewnością pamiętają igrzyska olimpijskie w Albertville w 1992 roku, na których wszystkich oczarował Toni Nieminen. Fin zdobył wówczas aż trzy medale i stał się w swojej ojczyźnie bohaterem. Miał zaledwie szesnaście lat. Po latach jego sielankowe życie zmieniło się diametralnie. Do tego stopnia brakuje mu pieniędzy, że musiał wystawić na aukcję najcenniejsze krążki.

Toni Nieminen o całej sprawie poinformował na łamach dziennika "Iltalehti". Były król skoczni narciarskich przyznał szczerze, że zdecydował się na taki krok, ponieważ brakuje mu środków na codzienne funkcjonowanie. - To nie była łatwa decyzja, lecz znalazłem się w takiej sytuacji że potrzebuję każdej monety. Nie mam żadnych środków, a muszę przecież jakoś żyć - powiedział Fin. - Jeżeli ktoś marzy o złotym medalu olimpijskim, to najłatwiej jest go kupić - zachęcał chętnych do wzięcia w aukcji 41-latek.

Trzy medale, które można wylicytować, pochodzą z igrzysk olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Wówczas szesnastoletni zawodnik stał się rewelacją imprezy. Dwukrotnie zdobył złoto (w rywalizacji na dużej skoczni i w konkursie drużynowym) oraz brąz na skoczni normalnej. Za najcenniejsze krążki cena wywoławcza została ustalona na dwa i pół tysiąca euro. Licytacja za brąz ruszyła z pułapu dwóch tysięcy euro.

We wtorek najwyższą zaproponowaną kwotą za złoto było ponad sześć i pół tysiąca euro, a za brązowy medal dwa tysiące euro mniej. Aukcje potrwają do 7 maja, do godziny 17:00. Nie wiadomo skąd wzięły się obecne problemy finansowe Fina. W przeszłości nadużywał alkoholu i popadł w kłopoty z pieniędzmi, ale udało mu się z nich wykaraskać.

Toni Nieminen to nie tylko trzykrotny medalista z Albertville. W trakcie swojej, zakończonej w 2002 roku, kariery jako pierwszy w historii przeskoczył odległość dwustu metrów. W 1994 roku w Planicy wylądował na dwieście trzecim metrze.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: