Kulm, Bad Mitterndorf, skoki narciarskie

PŚ w Bad Mitterndorf: Weterani rządzili na Kulm! A Polacy niestety zawiedli

2018-01-13 17:29

Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Bad Mitterndorf był dość nietypowy. I to z kilku powodów. Przede wszystkim słabo wypadli w nim Polacy, bo pierwszy raz od marca 2016 roku ani jeden z biało-czerwonych nie uplasował się w czołowej "10". Zawody - pierwsze w karierze - wygrał Andreas Stjernen, na podium po kilku latach przerwy wrócił Simon Amman, a świetnie wypadł też inny weteran - Noriaki Kasai.

Po wygranym w fenomenalnym stylu Turnieju Czterech Skoczni zapewne wszyscy polscy kibice mieli gorące nadzieje na to, że Kamil Stoch udowodni niesamowitą formę w Tauplitz/Bad Mitterndorf i na mamuciej skoczni Kulm odniesie kolejne, piąte z rzędu, zwycięstwo w Pucharze Świata.

Niestety nasz najlepszy zawodnik już od piątkowych treningów na austriackim obiekcie prezentował się przeciętnie, co potwierdziło się w samym konkursie. Po dwóch stosunkowo słabych próbach Polak zajął dopiero dwudzieste pierwsze miejsce i powinien się cieszyć, że ze startu w zawodach zrezygnował wciąż poobijany wicelider klasyfikacji generalnej Richard Freitag, który mógłby na Kulm odrobić nieco punktów do naszego mistrza.

Co gorsza inni z biało-czerwonych nie zaprezentowali się dużo lepiej. Już po pierwszej serii z rywalizacji odpadli Jakub Wolny i Dawid Kubacki, któremu w zawodach PŚ w Bad Mitterndorf nigdy nie udało się awansować do czołowej "30". Najlepszy z Polaków - Stefan Hula - uplasował się na czternastym miejscu, a w drugiej dziesiątce znalazł się jeszcze jedynie Piotr Żyła, który skończył rywalizację na siedemnastej pozycji. To z kolei oznacza, że pierwszy raz od marca 2016 roku żadnemu z naszych zawodników nie udało się wskoczyć do pierwszej "10". To pierwsza taka sytuacja za kadencji Stefana Horngachera.

Jednak mimo słabego występu polskiej kadry zawody na Kulm oglądało się z zapartym tchem. Organizatorzy w drugiej serii pozwolili na dalekie loty, bo nie zdecydowali się na obniżenie belki startowej po kilku lepszych wynikach. Na koniec najlepszy okazał się Andreas Stjernen, dla którego było to pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Zawodu w Bad Mitterndorf wyjątkowo dobrze wspominać będą też dwaj weterani - Simon Amman skończył konkurs na trzecim miejscu i wywalczył podium po blisko trzech latach przerwy (ostatnie - 10 marca 2015 w Kuopio), a Noriaki Kasai był piąty i został najstarszym zawodnikiem w historii, który uplasował się w czołowej "10" zawodów PŚ.

Docenić należy też postawę Norwegów, którzy po raz kolejny potwierdzili, że na mamucich skoczniach prezentują kosmiczny poziom. Poza zwycięzcą Stjernenem w czołowej czwórce znalazło się aż dwóch jego rodaków - drugi był Daniel Andre Tande, a czwarty Robert Johansson. Tym samym podopieczni  Alexandra Stoeckla udowodnili, że przed MŚ w lotach w Oberstdorfie oraz przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu mają bardzo wysokie aspiracje.

Co ciekawe już po zawodach podjęto decyzje o dyskwalifikacji Jerneja Damjana i Johanna Andre Forfanga, którzy początkowo plasowali się w czołowej dziesiątce. Dzięki temu wszyscy z Polaków poprawili swoje lokaty (Hula z szesnastej na czternastą, Żyła z dziewiętnastej na siedemnastą, Stoch z dwudziestej trzeciej na dwudziestą pierwszą i Kot z dwudziestej piątej na dwudziestą trzecią).