Sport rio 2016 Rio 2016: Polska bez medalu. Niemcy drugi raz poza zasięgiem

Rio 2016: Polska bez medalu. Niemcy drugi raz poza zasięgiem

21.08.2016, godz. 17:05
Krzysztof Lijewski, piłka ręczna, reprezentacja Polski

Polska przegrała w meczu o trzecie miejsce igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z Niemcami i medal w turnieju piłki ręcznej pozostał tylko w sferze marzeń. Po biało-czerwonych widać było zmęczenie, które wynikało z heroicznego boju w półfinale z Danią. Mimo braku podium nasi szczypiorniści zasłużyli na słowa uznania, tym bardziej, że po fazie grupowej wielu ich skreśliło.

Polska - Niemcy 25:31 (13:17)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Krzysztof Lijewski, Mateusz Jachlewski, Przemysław Krajewski, Karol Bielecki, Adam Wiśniewski, Bartosz Jurecki, Michał Jurecki, Mariusz Jurkiewicz, Kamil Syprzak, Michał Daszek, Mateusz Kus, Michał Szyba

Niemcy: Silvio Heinevetter, Andreas Wolff - Uwe Gensheimer, Finn Lemke, Patrick Wiencek, Tobias Reichmann, Fabian Wiede, Hendrik Pekeler, Steffen Weinhold, Martin Strobel, Steffen Fath, Kai Hafner, Julius Kuhn, Paul Drux

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 35 sekund

Koniec. 25:31. Niestety, Niemcy z brązowym medalem, a my bez żadnej zdobyczy kończymy turniej w Rio. Dzisiaj zapłaciliśmy cenę za morderczy bój w półfinale. Dziękujemy szczypiornistom za wspaniałe emocje! Zapraszamy na kolejne relacje portalu sport.se.pl!

56' - 23:28. Polakom brakuje chyba trochę sił po wyczerpującym półfinale z Danią. Niemcy bronią twardo, a nasi nie mają pary, by przebić się przez ich zasieki. Wygląda na to, że skończymy ten turniej bez medalu...

53' - 22:27. Medal oddala się coraz bardziej. Co prawda Lijewski trafił teraz przez całe boisko, ale to pierwsze nasze trafienie od pięciu minut. Z taką częstotliwością ciężko wygrać mecz. Tym bardziej, że Niemcy są regularni jak... szwajcarski zegarek

50' - 20:25. Trzy razy z rzędu Gensheimer spudłował i mieliśmy szansę na odrobienie kolejnej bramki. Niestety, pomylili się Jurkiewicz i Krajewski. Zamiast trzech goli straty wciąż mamy pięć mniej od Niemców...

47' - 19:25. Wreszcie jakiś pozytyw! Wyszomirski wygrał pojedynek z Gensheimerem przy rzucie karnym. Jurkiewicz trafił w odpowiedzi i odrobiliśmy gola. Do rywali tracimy jeszcze sześć

43' - 18:25. Syprzak bez pardonu zaatakował Wiede, który upadł na parkiet jak nieżywy. Z pomocą sztabu medycznego opuścił boisko i wydaje się, że dzisiaj już nie zagra. Polak otrzymał dwie minuty, co ułatwiło rywalom wyprowadzenie dwóch kolejnych ataków i zwiększenie przewagi. Pierwszy w kontrze cały czas Reichmann. Skrzydłowy Vive Tauronu Kielce od ośmiu miesięcy jest w życiowej formie

40' - 16:21. Polacy wyglądają tak, jakby odcięło im zupełnie prąd. Lijewski zatrzymany przez Wolffa i odpowiedź Reichmanna. Do tego kara dla Bieleckiego. Niemcy trafiają, a my w ogóle nie odpowiadamy. Może jakiś czas? Może zmiany? Cokolwiek?

Co znamy już z historii

36' - 14:19. Po dobrym początku znowu zgubiliśmy rytm. Proste straty napędzają grę Niemców i jeśli szybko nie opanujemy nerwów i zmęczenia, to możemy mieć medal tylko w marzeniach... Weinhold rzucił gola i wywalczył dwie minuty kary dla Jurkiewicza

34' - 14:17. Dobry początek reprezentacji Polski. Najpierw interwencja Wyszomirskiego, a później szybki gol. Jeszcze raz bronimy i z czystej pozycji próbował Kus. Niestety, przekroczył linię pola bramkowego

31' - 13:17. Zaczynamy drugą połowę!

To może tak byśmy dzisiaj tych Niemców załatwili?

Przerwa. 13:17. Końcówka tej pierwszej połowy nie była najlepsza w wykonaniu biało-czerwonych. Choć po kwadransie mieliśmy trzy bramki przewagi, to później stanęliśmy i rywale to wykorzystali. No nic, trzeba się zebrać i w drugiej części gry wyszarpać ten brąz!

28' - 10:14. Posypała nam się trochę gra w ataku. Mocno zwarte szyki w obronie Niemców sprawiają, że ciężko się nam przebić. Mimo, że gramy na dwóch obrotowych, to piłki z rzadka trafiają do któregoś z nich. Gensheimer trafił do pustej bramki po tym jak Wyszomirski źle ocenił tor lotu piłki

25' - 9:11. Lijewski i Weinhold popełniają bliźniacze faule w ataku. Polacy mieli szansę na doprowadzenie do wyrównania w rywalizacji o brąz. Spokojnie budowany atak pozycyjny nie przyniósł jednak efektu i nadzialiśmy się na kontrę, którą wykorzystał Tobias Reichmann

22' - 8:9. Chwila przestoju Polaków i już Niemcy wyszli na jednobramkowe prowadzenie. Nie możemy sobie pozwalać na proste błędy, bo mistrzowie Europy szybko to wykorzystują i nasza mozolnie budowana przewaga została szybko roztrwoniona.

19' - 8:6. Wyszomirski znowu trzyma nam wynik. Odbił pięć piłek z jedenastu i choć przy karnym Gensheimera i rzucie z drugiej linii Druxa był bezradny, to z taką postawą bramkarza możemy spokojnie myśleć o brązowym medalu

16' - 8:5. Świetny fragment gry Polaków! Najpierw genialna wrzutka Lijewskiego do Jachlewskiego, później gol z koła Krajewskiego, a na koniec kontra Daszka i trzy gole przewagi biało-czerwonych!

14' - 5:5. Bielecki znowu skutecznie z karnego! Odpowiedzieć próbował Kuhn, ale rozgrywający niemiecki rzucił obok bramki. Z naszej strony dobra akcja do prawego skrzydła i rzutu po koźle spróbował Daszek. Trafił tylko w poprzeczkę. Chwilę później świetnie między naszymi słupkami Wyszomirski!

10' - 4:4. Dobrze Polacy w obronie od początku. Twarda defensywa nie pozwala Niemcom rozwinąć skrzydeł i dosłownie i w przenośni. My co chwilę możemy wyprowadzać szybkie kontry dzięki nieustannym atakom na rywali

7' - 2:2. Ależ Jachlewski popracował w obronie! "Siwy" przejął piłkę i wyszedł z kontrą. W sytuacji sam na sam z Wolffem trafił jednak tylko w poprzeczkę. Szkoda, bo Niemcy rzadko tracą piłkę na tym turnieju

4' - 1:0. Krzysiek Lijewski na przebój w pierwszej akcji i wywalczył rzut karny. Z siedmiu metrów nie pomylił się Karol Bielecki i biało-czerwoni na prowadzeniu. W bramce od początku dobrze Piotrek Wyszomirski, który zatrzymał Hafnera

1' - 0:0. Zaczynamy! Polska na biało-czerwono. Niemcy na czarno-żółto

Dla nas to mają złoto!

Przypomnijmy, w półfinale biało-czerwoni przegrali po dogrywce z Danią 28:29. Trzeba jednak pamiętać, że Polacy spisali się w tamtym meczu bardzo dobrze. Do szczęścia zabrakło niewiele i trzeba trzymać kciuki za to, by szczypiorniści po dzisiejszym spotkaniu o brąz wylewali już łzy radości, a nie smutku!

Polska grała już w Rio z Niemcami. W fazie grupowej biało-czerwoni okazali się słabsi od zachodnich sąsiadów, przegrywając 29:32. W ćwierćfinale i półfinale widzieliśmy już jednak inną drużynę Polski niż w pierwszej części turnieju i dzisiaj z pewnością w Arenie Przyszłości podopieczni Tałanta Dujszebajewa broni nie złożą

To byłoby znaczące wzmocnienie!

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Niemcy. Biało-czerwoni zagrają o brązowy medal igrzysk olimpijskich z mistrzami Europy. Trzymajcie kciuki za naszych szczypiornistów i śledźcie relacje sport.se.pl!
False 2940 True 1 2016-08-21 15:15:00 True 35

Mecz Polska - Niemcy o brązowy medal miał być dla naszych szczypiornistów rewanżem za porażkę w fazie grupowej igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W drugim spotkaniu turnieju podopieczni Tałanta Dujszebajewa przegrali z odwiecznym rywalem 29:32 i wtedy ich sytuacja mocno się skomplikowała. Na szczęście później rozkręcili się i doszli do strefy medalowej. W półfinale po dogrywce przegrali pechowo z Duńczykami 28:29 i w niedzielę pozostała im rywalizacja o trzecie miejsce w olimpijskim turnieju.

Od początku widać było, że biało-czerwoni zrobią co w ich mocy, by wrócić do kraju z medalami na szyjach. Niemcy także nie odpuszczali i przez pierwsze piętnaście minut żadna z ekip nie potrafiła odskoczyć przeciwnikom. Po kwadransie udało się to Polakom. Po trafieniu Michała Daszka z kontry nasi szczypiorniści prowadzili 8:5 i wydawało się, że pewnie ruszą po kolejne trafienia. Niestety, w pewnym momencie Polacy stanęli i tracili kolejne piłki w ataku. Przechwyty wykorzystywali Niemcy i po pierwszej połowie to oni zeszli do szatni z prowadzeniem 17:13.

Druga część gry pokazała ile sił kosztował Polaków półfinał turnieju z Danią. Im dłużej trwała rywalizacja z Niemcami, tym więcej prostych błędów popełniali biało-czerwoni. Tobias Reichmann i spółka dostawali piłki za darmo i skrzętnie to wykorzystywali. Nawet gdy przeciwnicy nie trafili do naszej bramki przez siedem minut, to my zaledwie dwukrotnie pokonaliśmy Andreasa Wolffa. Mimo porażki 25:31, Polacy zasłużyli na szacunek. Po fazie grupowej wielu ich skreśliło, a oni w półfinale pokonali wyżej notowaną Chorwację 30:27. I choć półfinał oraz spotkanie o brąz nie potoczyło się po naszej myśli, to trzeba naszym szczypiornistom oddać, że olimpijski turniej był godnym zwieńczeniem wspaniałej dekady rodzimego szczypiorniaka.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora