Szurkowski pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta. "Był ikoną i niedoścignionym mistrzem"

2021-02-05 14:02 PAP
Ceremonia pożegnalna Ryszarda Szurkowskiego
Autor: Artur Hojny Ceremonia pożegnalna Ryszarda Szurkowskiego

W piątek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pożegnano znakomitego polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego. Tuz przed początkiem mszy żałobnej prezydencki minister Adam Kwiatkowski przekazał wdowie po sportowcu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarły w poniedziałek słynny kolarz Ryszard Szurkowski został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. "Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem" - napisał prezydent w liście.

Wzruszające pożegnanie Ryszarda Szurkowskiego. Wyjątkowe ZDJĘCIE obok trumny

Odznaczenie przekazał żonie zmarłego prezydencki minister Adam Kwiatkowski na początku mszy świętej żałobnej, która odprawiana jest w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

"W jego osobie żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych sportowców polskich XX wieku. Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem kolarstwa szosowego" - napisał prezydent w liście.

Jak przypomniał, za sprawą Szurkowskiego i jego kolegów w latach 70. starty kolarzy wzbudzały emocje podobne jak występy "Orłów Górskiego" na boiskach piłkarskich.

"Za te wszystkie piękne, radosne wspólnotowe przeżycia chcę dziś w imieniu całego naszego narodu z serca podziękować. Ryszard Szurkowski pozostał postacią wyjątkową i ważną także dla moich rówieśników i późniejszych pokoleń" - dodał prezydent.

Uroczystości pogrzebowe Szurkowskiego odbędą się 13 lutego w kościele oraz na cmentarzu przykościelnym w Wierzchowicach koło Świebodowa, jego rodzinnej miejscowości.

Gdy Karol Strasburger zobaczył, co robi Ryszard Szurkowski, w momencie zaniemówił! Szczęki opadły na podłogę!

Ryszard Szurkowski nie żyje. Tak walczył o powrót do zdrowia
Najnowsze