Iryna Merleni

i

Autor: WIkimedia, materiały prasowe Iryna Merleni

Co za historia

Była mistrzynią olimpijską, teraz pracuje w monopolowym. Wszystko przez Putina

2023-05-26 15:07

Była mistrzynią olimpijską, mistrzynią świata i Europy w zapasach. W tym sporcie osiągnęła wszystko, ale putinowski atak na Ukrainę wywrócił jej życie do góry nogami. Iryna Merleni uciekła do Szwecji i wcale nie porzuciła zapasów, bowiem została trenerką. Robi to jednak po godzinach. Wcześniej pracuje w zupełnie innym miejscu. Można się zaskoczyć.

Teraz ma 41 lat. Mieszka w małym miasteczku, w liczącej sześć tysięcy mieszkańców miejscowości Haparanda. Merleni przebywa więc na granicy kręgu polarnego i Finlandii. Do Malmoe ma 1600 km, a do Sztokholmu około tysiąca. Była zapaśniczka uciekła z Ukrainy, którą 24 lutego 2022 roku zaatakowały putinowskie wojska.

- Zostałam tutaj bardzo ciepło przyjęta i po godzinach pracuję jako trener zapasów, na razie na poziomie dziecięcym. Klienci w moim sklepie w kulturalny lub żartobliwy sposób poprawiają mój kulawy szwedzki. W tym małym mieście, i z tego powodu, że pracuję w jedynym sklepie tego typu w okolicy, wszyscy wiedzą, kim jestem. To jest inny rodzaj sławy niż ta sportowa - powiedziała telewizji SVT.

Właśnie tak naprawdę traktują Grzegorza Krychowiaka w Arabii Saudyjskiej. Te wpisy mówią wszystko

W jakim sklepie pracuje Ukrainka? W państwowym sklepie monopolowym. To państwo szwedzkie ma monopol na sprzedaż alkoholu powyżej 3,5 proc, a klientami mogą być tylko osoby powyżej dwudziestego roku życia. Mocniejsze piwo jest za to dostępne wyłącznie w sklepach państwowej sieci Systembolaget, która ma 440 sklepów w liczącym 10 milionów ludzi kraju.

W Szwecji zarabia trzy tysiące euro brutto miesięcznie. Kiedyś była najlepszą zapaśniczką w kategorii do 48 kg. Zdobyła olimpijskie złoto w Atenach w 2004 i brązowy cztery lata później. Ponadto była trzykrotną mistrzynią Europy.

Kto spadnie, a kto zachowa ligowy byt? W sobotę finiszuje polska ekstraklasa

Iryna Merleni

i

Autor: materiały prasowe Iryna Merleni
Przejmujący wywiad z Arturem Binkowskim. Były pięściarz został bezdomnym
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze