Gianni Infantino, Cezary Kulesza

i

Autor: AP PHOTO/HASSAN AMMAR/Cyfra Sport Cezary Kulesza napisał do szefa FIFA

Cezary Kulesza nie traci pary. Specjalna wiadomość do szefa FIFA, bez litości dla Białorusi

2022-03-03 21:14

Cezary Kulesza jako prezes PZPN mocno zaangażował się we wsparcie dla Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji. Stanowczo wraz z piłkarzami zbojkotował reprezentację Rosji, a później rozpoczął zbiórkę polskiej piłki na rzecz ofiar wojny. Szef polskiej federacji piłkarskiej nie zamierza jednak odpuszczać, a teraz na tapet wziął Białoruś. W specjalnej wiadomości, o której poinformował portal WP SportoweFakty, zaproponował sternikowi FIFA kilka rozwiązań.

Działania wojenne prowadzone przez Rosję zostały potępione na każdym możliwym polu. Sankcje na ten kraj dotyczą nie tylko polityki i ekonomii, ale także m.in. kultury i sportu. Środowisko sportowe wyraźnie sprzeciwiło się rosyjskiej ofensywie i świat otrzymywał komunikat po komunikacie. Od Formuły 1, przez siatkówkę i sporty zimowe, aż do piłki nożnej – zdecydowana większość dyscyplin odcięła się od Rosjan. Zwłaszcza decyzja FIFA była gorąca, gdyż początkowo włodarze światowego futbolu planowali „rebranding” reprezentacji Rosji, by ta wystąpiła w barażowym meczu z Polską. To spotkało się ze zdecydowanym bojkotem PZPN i m.in. Anglii czy Norwegii. Presja była ogromna i ostatecznie FIFA oraz UEFA wykluczyły rosyjskie podmioty ze swoich rozgrywek. Kwestią sporną pozostaje Białoruś, która jawnie wspiera Władimira Putina. Teraz stała się celem Cezarego Kuleszy.

Nie mają wstydu! Rosyjski Związek Piłki Nożnej złożył protest, chcą nawet odszkodowania

Sonda
Czy białoruski sport powinien być zbojkotowany tak jak rosyjski?

Kulesza przedstawił FIFA mocne propozycje

Jego reakcja nie może dziwić, zwłaszcza gdy UEFA podjęła skandaliczną decyzję. Zamiast wykluczenia sojuszników Rosji, zdecydowano o łagodniejszej karze. Białoruskie drużyny mają grać na neutralnym terenie i bez publiczności. Przypomina to pierwszą decyzję w sprawie Rosji, a prezes PZPN ponownie zareagował. Jak informuje WP SportoweFakty, Kulesza wysłał specjalne pismo do Gianniego Infantino. Przedstawił w nim kilka kluczowych punktów w sprawie wojny w Ukrainie a działań światowej piłki nożnej.

Polska coraz bliżej wolnego losu w barażach. Wiemy, kiedy zapadnie decyzja, PZPN dostał deklarację od FIFA

Po pierwszej decyzji FIFA internauci nie mieli dla organizacji litości. W sprawie Białorusi może być podobnie:

Polski szef podziękował za wykluczenie Rosji, ale przyznał, że to samo powinno spotkać Białoruś. 59-latek skupił się też na pomocy ukraińskiej piłce. Zaproponował, by nieletni Ukraińcy mogli być w łatwy sposób rejestrowani przez zagraniczne kluby. Ukraińscy piłkarze powinni mieć możliwość podpisania umów z klubami poza okienkiem transferowym – wszędzie poza Rosją. Co ważne, miałoby to obowiązywać do zakończenia działań wojennych w Ukrainie. Byłyby to niejako wypożyczenia. Pozwoliłoby to m.in. odciążyć budżety tamtejszych klubów.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze