Robert Lewandowski

i

Autor: Cyfra Sport Robert Lewandowski

Taki dorobek ma kapitan kadry

Robert Lewandowski nie ma sobie równych. Gwiazdor Barcelony liderem rankingu

2023-01-10 15:04

Robert Lewandowski to od lat jeden z najlepszych napastników na świecie. Przez lata seryjnie sięgał po koronę króla strzelców Bundesligi, teraz zachwyca w lidze hiszpańskiej. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) opublikowała zestawienie odnoście strzeleckich dokonań gwiazd światowego futbolu. I Polak nie ma sobie w nim równych.

Strzelił 111 goli

Robert Lewandowski wciąż prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców na świecie w trzeciej dekadzie XXI wieku, prowadzonej przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). W 2021 i 2022 roku polski napastnik zdobył łącznie 111 bramek. Ranking uwzględnia wyniki z pierwszych dwóch lat trzeciej dekady tego stulecia - od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku. Do klasyfikacji liczą się gole strzelone w reprezentacji oraz klubie (w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych). Lewandowski, który od pół roku występuje w Barcelonie (wcześniej grał w Bayernie Monachium), prowadzi z dorobkiem 111 trafień, z czego 69 zaliczył w 2021 roku, a 42 w następnym. W reprezentacji narodowej zdobył w ciągu tych dwóch lat 15 bramek.

Gwiazdy na Polakiem

Tuż za Polakiem plasuje się król strzelców mundialu w Katarze - Francuz Kylian Mbappe z Paris-Saint Germain, który w 2021 i 2022 roku strzelił łącznie 107 goli. - Dystans między Lewandowskim i Mbappe gwałtownie się jednak zmniejsza; pod koniec zeszłego roku były to już tylko cztery gole. Być może wkrótce nastąpi zmiana lidera - napisano na stronie IFFHS. Trzecie miejsce zajmuje Norweg Erling Haaland z Manchesteru City (95 goli), czwarte Francuz Karim Benzema z Realu Madryt (80), a piąte Anglik Harry Kane z Tottenhamu (79). Dopiero na szóstej pozycji plasuje się mistrz świata Argentyńczyk Lionel Messi z PSG (78). W czołówce są również mniej znane nazwiska. Np. ósmy jest Sudańczyk Mohamed Abdel Rahman (71), a jedenasty Kenijczyk Michael Olunga (68). Jak podkreślono, Lewandowski prowadzi w tym zestawieniu "bez przerwy samodzielnie od 6 marca 2021 roku, z wyjątkiem krótkiego okresu od 2 do 8 maja 2021 roku, kiedy miał tyle samo punktów, ile Messi".

Sonda
Czy Robert Lewandowski należy do grona 100 najlepszych piłkarzy w historii?
Najnowsze