Oliwia Kiołbasa

i

Autor: @chesscom/TWITTER Oliwia Kiołbasa mecz w Indiach

Czy będzie historyczne zwycięstwo? Polskie szachistki na czele w olimpiadzie w Madrasie

2022-08-08 10:36

Polskie szachistki walczą o laur, jakiego dotąd nie zdobyły. Na dwie rundy przed końcem olimpiady szachowej w Madrasie w Indiach są współliderkami turnieju. Zawdzięczają to wygranej 2,5:1,5 nad dotychczasowymi samotnymi liderkami, zespołem Indii I. Rewelacyjnie spisuje się 22-letnia Oliwia Kiołbasa (KS Gwiazda Bydgoszcz), która wygrała wszystkie dziewięć partii w dotychczasowych rundach.

Trzy remisy i wygrana Oliwii Kiołbasy w 9. rundzie sprawiły, że Polska z dorobkiem 15 pkt zrównała się w klasyfikacji z Indiami I, Gruzja i Kazachstanem. Rywalkami Polek w przedostatniej, 10. rundzie będą bardzo groźne Gruzinki. W tamtym kraju szachy są jakby sportem narodowym kobiet, a szachistki tej narodowości były nawet indywidualnymi mistrzyniami świata (Maja Cziburdanidze i Nona Gaprindaszwili).

Oliwia Kiołbasa zgodnie z rankingiem gra na trzeciej z czterech szachownic w reprezentacji Polski. W 9. rundzie grała białymi do końca, by wygrać po 80 posunięciach(!) z mającą wyższy od niej ranking Hinduską Vaishali R. Ta wygrana dała polskiej reprezentacji współprowadzenie w turnieju, a samej Kiołbasie zaszczyt jedynej już osoby w tej olimpiadzie, kobiet i mężczyzn, która ma komplet wygranych partii.

Na pierwszej szachownicy w polskiej drużynie kobiet gra 28-letnia Alina Kaszlinska, szachistka pochodząca z Rosji, prywatnie od roku 2015 żona polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka, który także bierze udział w olimpiadzie w Madrasie. Do niedawna Kaszlinska reprezentowała Rosję . W jej barwach uczestniczyła w olimpiadzie 2010, a w roku 2019 zdobyła tytuł mistrzyni Europy. Po agresji Rosji na Ukrainę dołączyła do reprezentacji Polski.

W turnieju mężczyzn polski zespół zajmuje 29. lokatę po 9 rundach.

Nasz kraj tylko raz wygrał olimpiadę szachową, a było to… w Hamburgu w roku 1930, gdy w imprezie tej uczestniczyli tylko mężczyźni. W olimpiadach kobiet Polki zajęły raz miejsce drugie (r. 2016) i dwukrotnie trzecie (1980 i 2002).

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze