Oksana Czusowitina

i

Autor: EASTNEWS Uzbecka gimnastyczka Oksana Czusowitina wciąż startuje, choć urodziła się w 1975 r.

Gimnastyczka ma prawie 50 lat i chce wystartować w igrzyskach w Paryżu [WIDEO]

2022-05-13 11:47

Miała skończyć przygodę ze sportem po igrzyskach w Tokio w 2021 roku, ale wszystko wskazuje, że przedłuży karierę do Paryża 2024. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że uzbecka gimnastyczka sportowa Oksana Czusowitina skończy lada moment 47 lat i byłby to dla niej dziewiąty występ olimpijski.

Czusowitina to prawdziwy fenomen. Mimo prawie pięćdziesiątki na karku, mistrzyni (1992, drużyna) i wicemistrzyni olimpijska (2008, skok) oraz 11-krotna medalistka MŚ ma szansę znowu wziąć udział w zawodach olimpijskich. W tym roku w Hangzhou miały się odbyć Igrzyska Azjatyckie, ale w związku z traktowanym w Chinach niezwyke poważnie COVID-19 zostały przełożone. To stało się powodem zmiany decyzji Czusowitiny. Początkowo Uzbeczka ogłosiła, że start w IO Tokio był jej ostatnim występem. Teraz doszła do wniosku, że ma jeszcze coś do udowodnienia. Jak informuje Uzbecki Komitet Olimpijski legendarna postać gimnastyki sportowej ogłosiła, że zamierza walczyć o miejsce w składzie na Paryż 2024.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Czusowitina potwierdziła, że wraca ze sportowej emerytury. W ubiegłym tygodniu wywalczyła złoty medal mistrzostw Uzbekistanu w skoku. – Dobrze wszystko przemyślałam i zdecydowałam, że po Igrzyskach Azjatyckich będę również przygotowywać się do igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024 – oznajmiła Czusowitina Uzbeckiemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Wielki rywal Stocha przechytrzył wszystkich. Nie uwierzycie, na co zdecydował się Granerud

W 2021 wzięła udział w igrzyskach w Tokio, nosząc trykot z cyfrą osiem, symbolizującą liczbę startów olimpijskich. Mając wówczas 46 lat, stała się jednocześnie najstarszą gimnastyczką, która startowała w igrzyskach. Poprzedni rekord należał do Brytyjki Queenie Judd (41 lat).

Po raz pierwszy Uzbeczka pojawiła się na starcie olimpijskim 30 lat temu w Barcelonie, gdzie wywalczyła drużynowe złoto dla Wspólnoty Niepodległych Państw. W Pekinie w 2008 r. reprezentowała już Niemcy i skończyło się srebrem w skoku. Wzięła ponadto udział w 17 edycjach mistrzostw świata i jest członkinią Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.

Polska kobieta-pająk znowu to zrobiła! Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata. Zobacz wideo

– Myślę, że jestem jednym z pionierów, by każda kobieta wiedziała, że może być jednocześnie żoną, córką, matką, sportowcem i medalistką olimpijską – mówiła Czusowitina w jednym z wywiadów. – Wszystko jest możliwe. Wiek to tylko liczba – podkreśliła 47-latka.

Jeśli Oksana wystąpi w igrzyskach w Paryżu, wyrówna rekord dziewięciu startów olimpijskich gruzińskiej strzelczyni Nino Salukwadze.

Zawodowa sportsmenka powiedziała na antenie, że ma okres. Reporter zdębiał

Sonda
Czy to były udane Igrzyska Olimpijskie dla polskich sportowców?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze