Kolejna wpadka na pomoście. Białoruski sztangista zawieszony za doping

2020-08-06 18:04 Dariusz Chrabałowski
Podnoszenie ciężarów
Autor: East News Podnoszenie ciężarów

Białoruś dołącza do niechlubnej czołówki dopingowiczów w podnoszeniu ciężarów. Właśnie stwierdzono dwudziesty czwarty przypadek naruszenia przepisów antydopingowych od roku 2008.

Tymczasowym zawieszeniem przez światową federację IWF objęty został zawodnik kategorii 89 kg Maksim Mudreuski (26 l.), u którego wykryto zabronioną substancję (jej nazwa nie została podana). Jego największe sukcesy to złoto młodzieżowych ME 2015 w dwuboju i srebro ME 2019 w podrzucie.
Mudreuski był na liście zawodników przygotowujących się do igrzysk w Tokio, ale jego występ w stolicy Japonii wydawał się mało prawdopodobny. Przede wszystkim dlatego, że dopingowe wpadki sztangistów białoruskich doprowadziły do tego, że w najbliższych igrzyskach kraj ten ma prawo wystawić tylko jednego mężczyznę i jedną kobietę.
Ale 24 wpadki Białorusi od igrzysk 2008 w Pekinie to bynajmniej nie rekord. Najwięcej oszustw wykryto ze strony ciężarowców Kazachstanu i Azerbejdżanu - po 33(!) oraz Rosja - 27. Za Białorusią ustawiają się Armenia i Tajlandia - obie po 20 przypadków wykrycia dopingu. Statystykę powyżej dziesięciu wpadek mają Bułgaria, Ukraina, Rumunia, Uzbekistan, Mołdawia, Turcja, Iran, Indie, Albania i Malezja. Tym krajom prawdopodobnie zostanie wyznaczony limit dwóch mężczyzn i dwóch kobiet na pomoście w Tokio 2021.