Prezydent Andrzej Duda otworzył 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce

i

Autor: Piotr Stańczak W Targach Kielce rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wydarzenie to otworzył prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Wśród gości był także Mariusz Błaszczak, wiceminister obrony narodowej.

Waży się przyszłość polskiego sportu

Mocna reakcja gwiazd sportu po decyzji prezydenta Dudy. Apelują: Włoszczowska, Kowalczyk, Linette

2024-12-27 12:08

– Wróciliśmy ze świąt i dostaliśmy od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy gorzki prezent. Pan Prezydent dzień przed Wigilią postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o sporcie, która jest fundamentem dobrych zmian w sporcie – powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras w związku z wetem głowy państwa. Decyzja prezydenta Dudy wywołała także reakcję gwiazd polskiego sportu, które wystosowały otwarty apel w tej sprawie.

Nie walczymy o przywileje, a o normalność. (…) Nowelizacja ustawy o sporcie wprowadza regulacje, dzięki którym międzynarodowe dobre praktyki staną się także naszym polskim standardem. Walczymy o to, aby głos zawodników został w końcu wysłuchany! To zawodnicy walczą o medale, nie instytucje…” – przekazała na swoim profilu internetowym Monika Pyrek, wybitna przed laty tyczkarka. Apel, który opublikowała, poparło wiele gwiazd, m.in. medalistka olimpijska w kolarstwie przełajowym i członkini MKOl Maja Włoszczowska, tenisistka Magda Linette, była wybitna biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk i siatkarka Joanna Wołosz.

Maja Włoszczowska przerywa milczenie po zgłoszeniu Andrzeja Dudy na członka MKOl! Jaśniej się nie da!

Andrzej Duda może zarobić fortunę w MKOL? | Przemek Ofiara

Sejm przyjął nowelizację 21 listopada. Jednak tuż przed Wigilią, 23 grudnia, prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Wątpliwości prezydenta wzbudził sposób wybierania części nowych członków zarządów polskich związków sportowych oraz proponowane przez ustawodawcę kary.

Apel sportsmenek w sprawie ustawy i konieczności wejścia jej w życie podkreśla kluczowe – zdaniem zawodniczek – punkty tego aktu prawnego. Jak piszą gwiazdy, ustawa stanowi kluczowy element reformy polskiego sportu, kładąc nacisk na przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie, wzmacnianie pozycji kobiet oraz kwestie transparentności w ramach związków sportowych.

Zawodniczki wskazały kluczowe obszary nowelizacji:

  • Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych
  • Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie, zrównując ich prawa z tymi, którzy mają kobiety zatrudnione na umowach o pracę
  • Wzmocnienie roli sportowców w zarządach związków sportowych, dając im realny wpływ na decyzje dotyczące ich dyscyplin
  • Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie dzięki powołaniu Rzecznika ochrony praw zawodników oraz pełnomocników ds. przeciwdziałania przemocy
  • Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację
Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]
Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?

Minister Nitras skrytykował postawę prezydenta, o którym ostatnio było głośno w kontekście zgłoszenia jego kandydatury na członka MKOL przez Polski Komitet Olimpijski i jego prezesa Radosława Piesiewicza. Szef resortu napisał na platformie X:

Duda Piesiewicz, dwa bratanki …. robią sobie prezenty kosztem zawodniczek i zawodników, przeciwko transparentności finansowej w związkach sportowych. W obronie przywilejów „działaczy” takich jak oni dwaj. Ale tylko do maja.

Linette komentuje

Pod wpisami naszych gwiazd sportu wywiązała się dyskusja. Magda Linette, jedna z sygnatariuszek, postanowiła zabrać głos i skomentowała:

„Czytam Wasze komentarze i oczywiście zawsze kluczowe powinny być kompetencje i sukcesy sportowe, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Ale czy brak kobiet w zarządach polskich związków sportowych oznacza, że żadna z nich nie ma kompetencji? Proponowane zmiany nie wprowadzają „parytetów za nic”. Mówimy o podstawowym standardzie, który działa w wielu krajach i międzynarodowych organizacjach sportowych, mówimy o zapewnieniu kobietom realnej możliwości wpływu na decyzje w dyscyplinach, które same współtworzą. Obecny system nie broni kompetencji, broni układu.”

Szef PKOl Radosław Piesiewicz komentuje dla SE kandydaturę prezydenta Dudy do MKOl. „Dostaliśmy sygnał, że będzie dobrze przyjęta”

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze