Olimpizm, igrzyska olimpijskie, Thomas Bach, Władimir Putin, MKOl

i

Autor: AP Szef MKOl Thomas Bach i prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w 2014 roku

Mocne stanowisko polskiego ministerstwa

Rosjanom i Białorusinom w sporcie mówimy twarde nie. „Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od ich wykluczenia”

2023-03-27 14:23

Od wtorku 28.03 do czwartku 30.03 ma obradować Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Może w tym czasie zapaść decyzja dotycząca ewentualnego dopuszczenia do rywalizacji na igrzyskach sportowców z Rosji i Białorusi jako zawodników neutralnych. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło w tej sprawie zdecydowany sprzeciw.

Polski resort dyplomacji poinformował, że nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia Rosjan i Białorusinów z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę – oświadczyło ministerstwo. W ocenie ministerstwa obawy specjalnych sprawozdawców ONZ, zwracających uwagę na ryzyko dyskryminacji rosyjskich i białoruskich sportowców ze względu na ich obywatelstwo, nie powinny być pretekstem do radykalnej zmiany wcześniejszego, dobrze uzasadnionego stanowiska MKOl w sprawie tych zawodników.

Sportowców wspiera Kreml i wojsko

Polska zbojkotuje Igrzyska Olimpijskie?! Minister sportu nie wyklucza takiej możliwości. Znalazł jednak inny sposób

– Pragniemy podkreślić, że decydujące znaczenie ma w tym przypadku nie narodowość sportowców, lecz fakt, że są oni sponsorowani/wspierani przez swoje rządy lub firmy powiązane z reżimem na Kremlu, kontynuującym agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Niektórzy zawodnicy są nawet bezpośrednio związani z rosyjskim wojskiem – uzasadnia MSZ.

Polska i ponad 30 krajów przeciwko Rosji w igrzyskach. Koalicja się rozszerza. Oto treść oświadczenia

– Uważamy za konieczne przypomnieć, że każdego dnia rosyjskie siły atakują cywilną infrastrukturę Ukrainy, w tym obiekty sportowe i zabijają Ukraińców, w tym sportowców. Miliony obywateli Ukrainy, również sportowcy i ich rodziny, zmuszono do opuszczenia swoich domów w obliczu rosyjskiej okupacji – czytamy w oświadczeniu.

Rosjanie sami sobie zrobią igrzyska. Pomogą im Chińczycy. Oto szczegóły

Rozwiązanie: zakończenie napastniczej wojny

– Chociaż MKOl nie podjął jeszcze żadnych ostatecznych decyzji, gorąco apelujemy o ponowne rozważenie swoich planów i powrót do pierwotnego stanowiska, popieranego przez społeczność międzynarodową – podkreślono.

– Przypominamy, że Rosja i Białoruś mogą skorzystać ze sposobu na przywrócenie swoich zawodników do międzynarodowej społeczności sportowej. Jest nim zakończenie napastniczej wojny rozpoczętej przez Rosję przy współudziale Białorusi oraz powrót do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową – oznajmiło MSZ.

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze