Igrzyska olimpijskie, medal brązowy, szpadzistki, IO 2024

i

Autor: Instagram Brązowy medal wręczony polskim szpadzistkom w Paryżu po kilku miesiącach od dekoracji oraz oryginał

Organizatorzy IO 2024 nie popisali się

Tak wygląda medal Polki kilka miesięcy po igrzyskach w Paryżu. Sportowcy zgłaszają reklamacje

2025-01-15 14:05

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w tym tygodniu, że wadliwe medale z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu zostaną zastąpione identycznymi modelami. Co się stało? Problemy dotyczące jakości krążków zostały zgłoszone już kilka dni po pierwszych ceremoniach medalowych w stolicy Francji. I nie ominęły reprezentacji Polski. Wiemy o co najmniej jednym takim przypadku.

Podobno najsłabiej znoszą próbę czasu medale brązowe IO 2024. Są wykonane z mieszanki miedzi, cynku i cyny. Brąz reaguje z tlenem i jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony, tworzy się na nim matowa patyna, w efekcie pojawia się coś w rodzaju złuszczenia materiału. Reakcja chemiczna następowała tak szybko, że medale zaczęły się psuć krótko po zawodach. Pierwszy zwrócił na to uwagę brązowy medalista w skateboardzie Nyjah Huston. Wywalczył swoje trofeum 29 lipca, a już 10 dni później pokazał zdjęcie z odpadającą zewnętrzną warstwą farby, jaką pokryty był jego medal. „Jakby pojechał na wojnę i z powrotem” – skwitował Amerykanin. Nie były to jedyne reklamacje. Kilku sportowców żartowało, że nagrody za IO 2024 wyglądają jak te za igrzyska rozegrane nad Sekwaną, tyle że sto lat wcześniej.

Smutna wiadomość obiegła Polskę. Michał Dąbrowski nie żyje, paraolimpijczyk z Paryża przegrał z chorobą

Mistrzyni olimpijska Aleksandra Mirosław najpierw poprawiła rekord świata, potem cyfry na murze

Organizatorzy zawodów i Mennica Paryska odpowiadająca za produkcję medali igrzysk 2024 zapewnili, że wymienią wadliwe krążki, choć dopytywani o to przez agencję AFP unikali użycia słowa „wadliwe”. Była tylko mowa o „uszkodzonych”.

Niespodziewany zwrot w akcji pomocy medalistce olimpijskiej, Agata Wróbel milczy. „Wciąż nie mamy jej zgody”

Brąz polskich szpadzistek już nadgryziony zębem czasu...

A jak to wygląda w przypadku reprezentantów Polski, którzy stanęli na najniższym podium na igrzyskach w Paryżu? Przypomnijmy, że nasza kadra wywalczyła pięć trzecich miejsc, ale krążków w tym kolorze wręczonych naszym reprezentantom fizycznie było aż 11.

W dwóch przypadkach bowiem chodziło o 4-osobowe drużyny (drużyna szpadzistek i czwórka wioślarzy). Jak słyszymy w PKOl, nie było jeszcze oficjalnych skarg od naszych reprezentantów, chociaż pewne sygnały już się pojawiły.

Wiemy, ile poszło z budżetu państwa na przygotowania do igrzysk w Paryżu. Średnia za medal to jakiś kosmos

Zdjęcie jednego z brązowych medali polskich szpadzistek pojawiło się mediach społecznościowych i wyraźnie widać różnicę pomiędzy nim a fabrycznie nowym. Farba nie jest jednolita, pojawiają się dodatkowe plamki i ślady...

– Szpadzistka Aleksandra Jarecka pokazywała swój brązowy medal, który miał już zewnętrzne niedoskonałości – mówi „Super Expressowi” Katarzyna Kochaniak-Roman, rzeczniczka Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Organizatorzy zapewniają, że wymienią wadliwe krążki na inne, ale sportowcy muszą to zgłosić bezpośrednio przez specjalną platformę internetową, my w tym nie uczestniczymy. Słyszałam, że są problemy z jakością powłoki i ta warstwa się łuszczy. Z tego, co wiem, Aleksandra Mirosław na wszelki wypadek nie chce za często wyjmować swojego złota z etui... – dodaje rzeczniczka PKOl.

Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]
Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?

Najnowsze