Siatkówka, Wilfredo Leon, Nikola Grbić

i

Autor: FIVB Wilfredo Leon i trener Nikola Grbić

obszerne wyjaśnienia

Nikola Grbić skomentował decyzję ws. Wilfredo Leona. Mówi o wielkim ryzyku, nie było wyjścia

2022-08-11 7:40

Bardzo długo fani polskiej siatkówki mogli mieć nadzieję, że Wilfredo Leon zdoła odbudować swoją formę na tyle, by wystąpić na mistrzostwach świata, które pod koniec sierpnia rozpoczynają się w Polsce i Słowenii. Niestety, 10 sierpnia ogłoszono decyzję, że urodzony na Kubie zawodnik nie weźmie udziału w turnieju. Nikola Grbić, selekcjoner polskiej kadry, tłumaczy tę decyzję wskazując na zagrożenia, jakie czyhały na zawodnika dopiero wracającego po kontuzji.

Przypomnijmy, że do niedawna Wilfredo Leon jeszcze odbywał rehabilitację po operacji kolana, która wykluczyła go choćby z Ligi Narodów. Choć powrót do zdrowia postępował szybko, a zawodnik mógł rozpocząć treningi, to okazało się, że nie może jeszcze wejść na najwyższe obciążenia. To było kluczowe dla selekcjonera reprezentacji Polski, który, choć bardzo wierzył w Leona, nie chciał ryzykować zbyt szybkim włączeniem zawodnika do składu. Z drugiej strony też nie chciał blokować miejsca w zespole, tylko po to, by mieć zawodnika gotowego dopiero na dalszą fazę turnieju. Grbić o wszystkim opowiedział w rozmowie z portalem WP SportoweFakty.

Koniec spekulacji w sprawie Wilfredo Leona. Wydano specjalne oświadczenie, nie ma już odwrotu

Wilfredo Leon nie raz wypowiadał się na temat wiary. Dowiedz się więcej z galerii poniżej:

Nikola Grbić wyjaśnia decyzję ws. Leona. Ryzyko było zbyt duże

Serbski szkoleniowiec podkreślił, że Wilfredo Leon szybko wracał do zdrowia, ale niestety, to nie wystarczało. – Problem w tym, że nawet jeśli wszystko pod względem zdrowotnym było OK, jego rehabilitacja szła w dobrym kierunku, a powrót był nawet szybszy, to nie znaczy, że byłby gotowy na mistrzostwa świata. Nie był w stanie trenować 6 na 6 w tym tygodniu, który jest praktycznie ostatnim możliwym na ciężkie treningi, bo od soboty zaczynamy mecze towarzyskie – wyjaśnia Nikola Grbić.

 – To byłoby zbyt wysokie ryzyko, po prostu za wcześnie by skakał i miał normalnie treningi. Przynajmniej według mnie nie był gotowy na wysiłek i wynik, którego wszyscy od nas oczekują. Jego zdrowie byłoby w niebezpieczeństwie, a nasz końcowy rezultat znalazłby się pod znakiem zapytania – dodał selekcjoner reprezentacji Polski.

Ireneusz Mazur o Wilfredo Leonie: To nie Robocop. Jeśli nie będzie zdrowy, to... [WYWIAD SE]

Pojawiły się głosy, że Leon mógłby być wsparcie na krótkie fragmenty lub w dalszej fazie turnieju. Dziennikarz portalu WP SportoweFakty zapytał Grbicia o takie rozwiązanie. – To mam teraz pytanie: czy wziąłbyś gracza, który mógłby grać tylko jeden set? To stawiałoby jego w kłopotliwej sytuacji, bo oczekiwania względem niego byłyby wysokie. Wyobraź sobie sytuację, że będzie gotowy, by zagrać jednego seta np. w ćwierćfinale. Miałby rozegrać swój pierwszy mecz w najważniejszym momencie sezonu? – odpowiedział pytaniem serbski trener.

Rozgrywający kadry siatkarzy Marcin Janusz o błędach w grze drużyny
Najnowsze