Nowy prezes PZPS Sebastian Świderski: Jestem za tym, by Grbić objął kadrę

2021-09-27 18:26
Siatkówka, Zaksa Kędzierzyn, Liga Mistrzów, Itas Trentino, finał, Nikola Grbić, trener
Autor: CEV Trener Zaksy Kędzierzyn Nikola Grbić podczas finału Ligi Mistrzów z Itasem Trentino

Jego wybór okazał się formalnością. Sebastian Świderski zdobył 88 z 90 głosów delegatów na Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Nikt nie był przeciw, zaledwie dwie osoby wstrzymały się od głosu. Były siatkarz żartował, że skoro nie ma opozycji, to trzeba będzie ją stworzyć. Zaraz po nominacji wypowiedział się na temat czekającego go wyzwania. Także tego jak będzie wyglądał wybór trenerów kadr narodowych.

Drogę do prezesury otworzyło Świderskiemu rezygnacja głównego rywala Ryszarda Czarneckiego. Polityk PiS, kiedy zorientował się, że nie ma wystarczającego poparcia w środowisku, wycofał kandydaturę „dla dobra siatkówki”. Wówczas wszystko było praktycznie przesądzone. Jak się szybko okazało, pozostali pretendenci nie mieli zamiaru w ogóle wchodzić w szranki wyborcze z wieloletnim kapitanem reprezentacji Polski. Ostatecznie sześciu z siedmiu zrezygnowało, a elekcja Świderskiego okazała się czystą formalnością.

Tego po Ryszardzie Czarneckim nikt się nie spodziewał. Totalna konsternacja przed wyborami szefa PZPS

– Jestem sportowcem z krwi i kości, lubię wygrywać walką, a nie przemówieniami – przyznał Świderski, komentując łatwą wygraną. - Wewnętrznie jestem jeszcze w szoku po wyborze i po takim wyniku. To pokazuje, że można jednoczyć i przekonać ludzi do siebie. Ciężka praca przed nami, apeluję: wszystkie ręce na pokład, by nasza dyscyplina się rozwijała i szła do przodu i by przywiozła z każdej imprezy medale, a z tej najważniejszej, igrzysk olimpijskich, złoto.

Zjawiskowa polska siatkarka nie wytrzymała. Hejterów aż wryło, chodzi o jej związek ze Zbigniewem Bartmanem

– Postaram się, żeby siatkówka sprawiała radość wszystkim, nie tylko kibicom Zaksy, w której pracowałem do tej pory. Kontakty i znajomości, a przede wszystkim rozmowy z wieloma osobami, to jest bezcenne. Spotkania z delegatami pokazały mi, gdzie są problemy, gdzie są ludzie siatkówki. Muszę to przekuć w czyny – zapowiedział Świderski. – Będę robił wszystko, by każdemu pomóc.

Przy okazji wyboru nowych władz – poza prezesem przecież także całego liczącego ponad 20 osób zarządu związku – pojawiły się pytania o tryb powołania nowych trenerów kadr narodowych pań i panów. Najprawdopodobniej odbędą się konkursy, chociaż nowy szef związku nie chce o tym mówić w ten sposób, nazywa to raczej rozmowami w gronie zainteresowanych. Świderski nie ukrywa, że w przypadku reprezentacji mężczyzn jego faworytem byłby trener, z którym wywalczył złoto Ligi Mistrzów 2021 w barwach Zaksy, Nikola Grbić.

Marcin Możdżonek: Czeka nas brutalna walka, którą musimy wygrać

– Nie dyskutowaliśmy o tym z Nikolą, ale wiem, że chce i będzie rozmawiał. Czy jednak będzie trenerem, zdecydujemy w szerszym gronie. Ale ja oczywiście jestem za tym, i nie zdziwicie się pewnie, żeby on objął stery. Trzeba też porozmawiać z innymi kandydatami, zdiagnozować gdzie był problem reprezentacji, że nie osiągnęła celu, który sama sobie założyła, czyli medal olimpijski – powiedział Świderski.

Oto następca Heynena? Jasna deklaracja znanego trenera

– Podobnie jest w reprezentacji żeńskiej, tu też czeka nas sporo pracy, tu chciałbym powołać grupę która pomoże i w kontakcie z dziewczynami. Już na telefonie mam kilka propozycji trenerów, ale tak szybko nie podejmę decyzji. Konkurs? To słowo, które dziwnie brzmi, Zaczyna się on w momencie w którym menedżerowie zaczynają przedstawiać kandydatury. I on już się rozpoczął. Ja chcę porozmawiać z wieloma osobami i wybrać, a nie wziąć i wylosować jednego trenera. To nie konkurs miss, tylko trzeba wybrać trenera, który mądrze będzie prowadził kadrę i przekona zawodniczki i zawodników do swoich pomysłów – dodał Świderski.

Sonda
Kto będzie lepszym prezesem PZPS?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze