Siatkówka, igrzyska olimpijskie, Tokio 2020, Wilfredo Leon, Vital Heynen, trenerzy, ławka

i

Autor: FIVB Wilfredo Leon serwuje podczas meczu IO 2020. W tle trener Vital Heynen i jego asystenci Michał Gogol (drugi z lewej) i Sebastian Pawlik

Polscy siatkarze poznali zasady kwalifikacji olimpijskich. Dużo zmian!

2022-04-07 11:09

Nieco ponad dwa lata przed rozpoczęciem letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) opublikowała zasady kwalifikacji olimpijskich. Będzie sporo zmian zarówno w walce o awans na igrzyska, jak i w samym turnieju siatkarskim IO Paryż 2024 – zostanie on rozegrany w zupełnie nowej formule.

W olimpijskich zmaganiach siatkarzy i siatkarek zagra tak jak do tej pory po 12 zespołów. Proces kwalifikacyjny reprezentacji Polski panów i pań na igrzyska w Paryżu rozpocznie się pod koniec lata 2023 roku. Na przełomie września i października odbędą się trzy turnieje wyłaniające pierwszych olimpijskich szczęśliwców. W każdym wystąpi po osiem drużyn. 24 uczestników tych zmagań wyłonionych zostanie na podstawie rankingu światowego. Dwa najlepsze teamy w każdej grupie uzyskają awans, czyli po tej fazie grono uczestników IO będzie liczyło 7 ekip (6 kwalifikantów oraz Francja jako gospodarz). Pozostanie do obsadzenia 5 miejsc, które będą przydzielone niezakwalifikowanym do tej pory reprezentacjom legitymującym się najwyższym miejscem w rankingu światowym w końcu czerwca 2024 roku.

Siatkarze walczą o grubą kasę. Milion do wzięcia

Sebastian Świderski opowiada jak wybierano trenerów siatkarskich reprezentacji

Kwalifikacje olimpijskie są więc dwustopniowe, z tym że awans można uzyskać zarówno niespełna rok przed imprezą jak i ledwie miesiąc przed nią. Te same zasady kwalifikacji dotyczą zespołów kobiecych. Nie zmieniła się niestety jedna zasada związana z igrzyskami olimpijskimi, często krytykowana przez graczy, trenerów i kibiców: w zespole występującym w turnieju igrzysk wciąż jest tylko 12 miejsc, a nie 14 jak w innych najważniejszych zawodach międzynarodowych.

Duże zaskoczenie! Michał Winiarski obejmie siatkarską kadrę Niemiec

Zmieniła się również formuła rozgrywania samego turnieju siatkarskiego na igrzyskach. FIVB poinformowała, że zamiast znanego od lat systemu olimpijskiego – 2 grupy po 6 drużyn, z pierwszą czwórką awansującą do ¼ finału – 12 uczestników IO zostanie podzielonych na 3 grupy po 4 zespoły. Dwa najlepsze z każdej grupy oraz dwa z trzecich miejsc z najlepszym bilansem wejdą do ćwierćfinału.

Nie mają wstydu! Rosjanie żadają ogromnego odszkodowania za odebranie praw do mistrzostw świata

To oznacza, że by zdobyć złoty medal olimpijski w Paryżu, trzeba będzie rozegrać o dwa spotkania mniej niż do tej pory na igrzyskach (6 zamiast 8). Przypomnijmy, że nasi siatkarze i siatkarki mają od stycznia br. nowych selekcjonerów: panów poprowadzi Serb Nikola Grbić, a panie Włoch Stefano Lavarini.

Sonda
Czy Nikola Grbić poprowadzi Polaków do wielkich sukcesów?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze