Siatkówka, Marcelo Mendez, Jastrzębski Węgiel

i

Autor: CEV Marcelo Mendez, trener Jastrzębskiego Węgla

W Jastrzębiu bez nerwowych ruchów

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w kryzysie, ale trener zostaje. „Mendez ma moje pełne zaufanie”

2023-01-19 16:35

Najpierw była seria 11 wygranych z rzędu, ostatnio wyraźny zjazd formy w PlusLidze, ale wciąż bez wielkich konsekwencji dla siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, którzy pozostają w czubie tabeli. W przeszłości takie wahania formy skutkowały zwykle w Jastrzębiu szybkim zwolnieniem trenera. Co ciekawe, teraz szefostwo klubu zachowuje pełen spokój.

Ostatnio prezes zwalniał w trakcie sezonu

Styczeń 2021. Siatkarze z Jastrzębia są na drugim miejscu PlusLigi, wydaje się, że nie mają większych problemów w sezonie, ale następuje seria trzech porażek i pracę traci Luke Reynolds. Nowym szkoleniowcem zostaje Andrea Gardini, który potem zdobywa z klubem mistrzostwo.

Kwiecień 2022. Wystarczyło, że jastrzębianie słabo zaczęli ćwierćfinał play-off, by Gardini został odsunięty, a drużynę przejął asystent Nicola Giolito. Śląski zespół ostatecznie nie obronił tytułu, zdobywając srebro po finałowej porażce z Zaksą.

Styczeń 2023. Jastrzębski Węgiel po 20 meczach ligowych ma bilans 14–6, dający drugą lokatę, ale w dziewięciu ostatnich spotkaniach podopieczni Marcelo Mendeza zaliczyli sześć porażek. To więcej niż w całym poprzednim sezonie zasadniczym. Mimo to argentyński trener pozostaje na stanowisku i szykuje zespół do kolejnego starcia PlusLigi.

Mistrz Polski zwolnił trenera, ale pozostawia go do dyspozycji zarządu. Prezes: „Nie mogę kierować się sentymentem”

– Na ten moment nasza sytuacja jest dobra – uważa Mendez. – Na razie będziemy rozgrywać jeden mecz tygodniowo, a to dobra okazja, by popracować nad techniką. Przez ostatnie dwa miesiące rozegraliśmy mnóstwo spotkań, co utrudniało nam trenowanie. Teraz, kiedy możemy spokojnie potrenować i rozgrywać mecze, poprawimy swoją sytuację najlepiej jak się da – zapewnia Argentyńczyk, mający wciąż wsparcie prezesa klubu Adama Gorola.

Reprezentacyjny siatkarz pokazał środkowy palec przed kamerami. Jest kara: zawieszenie i grzywna

Prezes Gorol: Mam zaufanie do Mendeza

Co na to szef klubu? – Każda sytuacja jest inna – mówi w rozmowie z „Super Expressem” prezes Gorol. – Oczywiście, ten ostatni okres słabszej dyspozycji nie jest dla mnie powodem do zadowolenia, ale uważam, że to nie jest głęboki problem i nie powinien trwać długo. Mówiąc wprost: mam pełne zaufanie do trenera Marcelo Mendeza. Jestem przekonany, że czas, który przed nami, troszeczkę luźniejszy terminarz, pozwoli na to, by w spokoju potrenować i odpocząć. Uważam, że już w ostatnich meczach obserwowaliśmy inny nasz zespół, myślę nie tylko o poprzednim wygranym meczu z BBTS, ale nawet tym przegranym 2:3 z Aluronem. To daje nadzieje, że wychodzimy z dołka – podkreśla szef Jastrzębskiego Węgla.

To już koniec! Zespół wycofał się z siatkarskiej ligi, nie miał pieniędzy na działalność

– Mieliśmy na początku sezonu serię jedenastu zwycięstw i wtedy niespodziewanie przyszedł kryzys – przypomina prezes Gorol. – Nie było wcześniejszych sygnałów, że coś nie jest tak, chociaż trzeba przypomnieć, że dotknęły nas problemy zdrowotne, dotyczące pary naszych środkowych. To są filary zespołu, zawodnicy z megadoświadczeniem, a przecież rola graczy z tej pozycji jest wielka. Usiedliśmy do stołu, porozmawialiśmy ze sztabem. Jeśli można to tak ująć, spadek formy pojawił się u nas w momencie najlepszym, kiedy jest jeszcze czas na reakcję i odbudowanie się.

Reprezentacyjny siatkarz nie owija w bawełnę i mówi wprost o mizerii: „Zaczęliśmy akceptować porażki, ręce opadają”. Co się tam dzieje?

Prezes Jastrzębskiego Węgla jest przekonany, że argentyński trener ma wszystko pod kontrolą.

Mendez panuje nad sytuacją, w zespole i w sztabie panuje bardzo dobra atmosfera. Nie ma powodów do wielkiego zmartwienia – zapewnia Gorol. – Obserwuję drużynę z bliska i sytuacja, do jakiej doszło, nie spowodowała u mnie głębokiego niepokoju. Trzeba potrafić rozłożyć w czasie siły i umiejętnie pokierować dyspozycją drużyny, a pełnej oceny dokonywać po sezonie.

Tomasz Fornal to najpopularniejszy polski siatkarz w internecie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze