Vital Heynen znalazł pracę. Został selekcjonerem siatkarek

2022-01-28 15:19
Vital Heynen
Autor: Cyfra Sport Vital Heynen

Od kilkunastu dni chodziły słuchy, że Vital Heynen, były selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy, niebawem może rozpocząć pracę z inną drużyną narodową. Pogłoski znalazły oficjalne potwierdzenie w piątek 28 stycznia, kiedy Niemiecki Związek Piłki Siatkowej ogłosił, że belgijski szkoleniowiec obejmie reprezentację Niemiec w siatkówce kobiet.

Można powiedzieć, że Vital Heynen wraca do niemieckiej kadry. Pracował już z siatkarzami naszych zachodnich sąsiadów w latach 2012–16, odnosząc spory sukces na mistrzostwach świata w 2014 r. Podczas rozgrywanego w Polsce mundialu Niemcy zajęli trzecie miejsce, przegrywając wcześniej w półfinale z późniejszymi mistrzami Polakami. Doskonale zna też specyfikę klubową w Niemczech, między 2016 a 2019 rokiem pracował w czołowym tamtejszym zespole VfB Friedrichshafen. W niemieckiej kadrze pań Heynen zajmuje stanowisko zwolnione przez Feliksa Koslowskiego, który szeć lat spędził jako selekcjoner. Dla byłego opiekuna polskich siatkarzy to będzie pierwsza przygoda z żeńską siatkówką halową.

20 mln dla Wilfredo Leona! Gigantyczna podwyżka, Rosjanie odeszli z kwitkiem

– Mam trzy córki mniej więcej w wieku moich przyszłych reprezentantek i wiele lat temu trenowałem Belgijki w siatkówce plażowej. Ale to jedyne doświadczenie z kobietami, jakim mogę się wykazać – powiedział Vital Heynen. – Siatkówka to nadal siatkówka, niezależnie od tego, czy chodzi o kobiety, czy mężczyzn. Moim zdaniem różni się tylko nieznacznie. W przeszłości udało mi się stworzyć kolektyw z wielu graczy męskich drużyn i stworzyć jedność z poszczególnych osób. Właśnie to chcę osiągnąć z kobietami. Komunikacja będzie najważniejsza i kluczowa. Chcę pociągnąć za sobą wszystkie podopieczne i do nich dotrzeć – przekonuje Heynen, który był bezrobotny od końca września 2021 r., gdy zakończył współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

Heynen dodał: – Kilka lat temu powiedziałem, że byłbym zainteresowany trenowaniem kobiecej drużyny i cieszę się, że mam teraz taką możliwość. To wiele dla mnie znaczy, podobnie jak zaufanie federacji. Priorytetem dla mnie w tym pierwszym roku jest to, by stworzyć kolektyw. Jeśli mi się to uda, wyniki pojawią się automatycznie. Moim celem jest, aby wszystkie niemieckie zawodniczki chciały grać w kadrze narodowej. Jeśli uda mi się do tego doprowadzić, będę szczęśliwy – zakończył Vital Heynen.

Świderski przywitał w Polsce nowego trenera kadry siatkarek. „Mam nadzieję, że weryfikacja nie będzie potrzebna"

Sonda
Czy Nikola Grbić jest dobrym trenerem dla Polaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze