łyżwiarki na krótkim torze

i

Autor: Marcin Gadomski

Dwanaście razy na podium zimowego festiwalu EYOF. Sukces młodych Polaków na lodowisku, skoczni i trasie

2023-01-28 21:40

Czternaście miejsc na podium zdobyli młodzi polscy sportowcy w olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. Ostatnie z medali zdobyła drużyna mieszana w skokach narciarskich oraz łyżwiarka figurowa Noelle Streuli.

Gospodarzem igrzysk była włoska prowincja Frulia - Wenecja Julijska wraz ze słoweńskim ośrodkiem Planica. Dorobek młodej polskiej ekipy to 1 medal złoty, 7 srebrnych i 6 brązowych, wywalczone w narciarstwie klasycznym, short tracku, biatlonie i łyżwiarstwie figurowym.

Jedyny złoty medal zdobyła 14-letnia Hanna Mazur w short tracku na dystansie 1500 m. Stała się postacią nr 1 w polskiej reprezentacji. Wywalczyła jeszcze dwa krążki (w wyścigu na 1000 m i w sztafecie mieszanej) oraz brązowy (500 m).

Po trzy medale zdobyli narciarscy skoczkowie: niespełna 18-letni Klemens Joniak i niespełna 17-letni Wiktor Szozda. Stawali na podium w każdej rozegranej konkurencji. Udział w igrzyskach zakończyli drugim miejscem w mikście drużynowym, wraz z Polą Bełtowską i Natalią Słowik.

Polski kwartet mieszany w gronie siedmiu drużyn uległ jedynie Słowenii.

Efekt polskich skoczków w Planicy był odwrotny do niedawnej uniwersjady w Lake Placid. Tam medale zdobywały dziewczyny, a chłopcy jedynie w mikście. W festiwalu to dziewczyny weszły tylko raz na podium – wraz z kolegami w mikście.

Królową skoczni w Planicy czyli właściwie w domu została Nika Prevc (18 l.), młodsza siostra braci Petera, Cene i Domena. W trzech startach uzyskała trzy zwycięstwa.

Ostatnią polska medalistką festiwalu została 15,5 letnia łyżwiarka Noelle Streuli w konkurencji solistek. Noelle urodziła się pod Zurychem, jej mama jest Polką, a tata Szwajcarem. Ponoć bardzo dobrze mówi po polsku. Wybrała starty w barwach naszego kraju mając tutaj lepsze widoki na możliwości startów międzynarodowych.

Polka uzyskała czwarty wynik w programie krótkim, a udany występ w programie dowolnym pozwolił jej przesunąć się na podium.

Wiktor Szozda

i

Autor: Kacper Kirklewski / newspix.pl

Polscy medaliści zimowego festiwalu EYOF 2023:

złoty

Hanna Mazur (short track – 1500 m)

srebrne

Kornelia Woźniak (short track – 1500 m)

Pola Bełtowska, Natalia Słowik, Wiktor Szozda, Klemens Joniak (narciarstwo klasyczne – skoki, mikst)

Jakub Potoniec (biathlon – sprint 7,5 km)

Hanna Mazur (short track – 1000 m)

Klemens Joniak (narciarstwo klasyczne, skoki)

Klemens Joniak, Wiktor Szozda, Klemens Staszel, Tymoteusz Amilkiewicz (narciarstwo klasyczne – skoki – konkurs drużynowy)

Hanna Mazur, Kornelia Woźniak, Krzysztof Mądry, Dominik Palenceusz (short track- sztafeta mieszana)

brązowe

Dominik Palenceusz (short track – 1500 m)

Dominik Palenceusz (short track – 500 m)S

Kornelia Woźniak (short track – 1000 m)

Wiktor Szozda (narciarstwo klasyczne – skoki)

Hanna Mazur (short track – 500 m)

Noelle Streuli (łyżwiarstwo figurowe)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze